Έμειναν στο 2-2 ΠΑΟΚ και Τσβόλε (video)

Ο Σφιντέρσκι του έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά ο Δικέφαλος παραχώρησε τελικά ισοπαλία, στο τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους

09/07/2019 21:58

Τηλέμαχος Φασούλας

Μόνο ισοπαλία δεν είχε φέρει ο ΠΑΟΚ στα μέχρι στιγμής φιλικά του στην Ολλανδία (ήττα από Αλκμάαρ, νίκη με Νόρτζελαντ) και την έφερε σήμερα με αντίπαλο την Τσβόλε, με την οποία έμεινε στο 2-2, ενώ προηγήθηκε με 2-0, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Σφιντέρσκι, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που τα είχε όλα. Τέσσερα γκολ, πέναλτι, ένταση, κόκκινη κάρτα (Ενρίκε).

Όπως και στο φιλικό με τη Νόρτζελαντ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και σήμερα, καθώς άνοιξε ακόμα πιο νωρίς το σκορ, με τον Μπίσεσβαρ να εκμεταλλεύεται την κακή πάσα του αντίπαλου τερματοφύλακα και εν συνεχεία τον Σφιντέρσκι να τον περνάει και να κάνει το 1-0 μόλις στα 25 δευτερόλεπτα! Στα επόμενα λεπτά την κατοχή είχε η Τσβόλε, χωρίς, πάντως, να δείχνει ικανή να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλό της.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει πρόβλημα στις μπαλιές που έβγαιναν στην πλάτη της άμυνάς του, ωστόσο δεν τιμωρήθηκε. Τουναντίον, ήταν εκείνος που, με όπλο του την πίεση ψηλά (χαρακτηριστικό της φιλοσοφίας του Αμπέλ Φερέιρα), έβαλε και δεύτερο γκολ, όταν ο τερματοφύλακας των Ολλανδών, Ζέτερερ, έκανε άλλη μία κακή πάσα, ο Ζαμπά έκλεψε, τροφοδότησε τον Σφιντέρσκι και πάλι, ο οποίος στο 31' σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά και της ομάδας του. Ωστόσο, η Τσβόλε απάντησε άμεσα, με τον Γιόνσεν να μειώνει στο 36' σε 2-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τον Φερέιρα να δοκιμάζει και πάλι πολλά νέα πρόσωπα, αλλάζοντας σχεδόν όλη την ενδεκάδα (πλην του Λάμπρου). Ο Πασχαλάκης έσωσε τον ΠΑΟΚ δις με εκπληκτικές αποκρούσεις στο 68' και στο 76', ενώ λίγο νωρίτερα, στο 71', το παιχνίδι λίγο έλειψε να χαλάσει και εν μέρει χάλασε, καθώς ο Ενρίκε, μέσα στη γενική ένταση, αντέδρασε άσχημα και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Στο 81' ο Μάτος υπέπεσε σε πέναλτι και στο επόμενο λεπτό ο Τάι ευστόχησε, για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να «γράψει», παράλληλα, το τελικό σκορ.

Τσβόλε (Στέγκεμαν): Ζέτερερ, Παλ, Χάμερ, Φαν Κρούι, Λέμανς, Τάι, Μπελ Χασάμι, Γιόνσεν, Ντέκερ, Κλέμεντ, Ντουέ.

Έπαιξαν και οι: Έλμπερς, Βέστερμαν, Φλέμινγκ.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Χατζηϊσαΐας, Κρέσπο, Μιχάι, Μίσιτς, Τσιγγάρας, Ζαμπά, Στοχ, Μπίσεσβαρ (37' Λάμπρου/62' Ενρίκε), Σφιντέρσκι (31' Γαϊτανίδης).

Έπαιξαν και οι: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Κάτσε, Πέλκας, Λημνιός, Άκπομ.