Κύπελλο: Ο Άρης απέκλεισε την ΑΕΚ στα πέναλτι και πάει φουλ για τελικό (βίντεο)

Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, ο Κουέστα οδήγησε με δύο επεμβάσεις την ομάδα της Θεσσαλονίκης στους «8» της διοργάνωσης

17/01/2024 21:51

Μία πολύ μεγάλη βραδιά έζησε ο Άρης στο άδειο «Κλ. Βικελίδης». Μετά το 0-0 στον πρώτο αγώνα στη Ν. Φιλαδέλφεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου αποκλείοντας την ΑΕΚ στα πέναλτι, κάτι που για τελευταία φορά είχε πετύχει πριν από 24 χρόνια κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης ήλθε με πολύ κόπο για τον Άρη, που στη «ρώσικη ρουλέτα» είχε ήρωα τον Κουέστα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε δύο αποκρούσεις και η ομάδα του πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Βόλου ή τον Λεβαδειακό.

Η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της από νωρίς φροντίζοντας να απενεργοποιήσει όλα τα ατού του Άρη. Έκλεισε τον άξονα, απομόνωσε τον Μορόν και ο Ρότα έπαιρνε βοήθειες κάθε φορά που ο Σουλεϊμάνοφ ερχόταν σε επαφή με την μπάλα. Μάλιστα, η αδρανοποίηση του Μορόν ήταν τόσο εμφανής, ώστε ο Βίντα αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου συμμετέχοντας σε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες της Ένωσης μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Ο Κροάτης σκόραρε στο 11', αλλά ήταν εκτεθειμένος, ενώ ο Κουέστα κράτησε το 0-0 μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν νίκησε αρχικά τον Γιόνσον, αλλά στη συνέχεια ο Γκατσίνοβιτς άνοιξε το σκορ με γυριστό σουτ.

Ο Μάντζιος χρειαζόταν δημιουργία φάσεων και γι' αυτόν τον λόγο χρησιμοποίησε τον Φετφατζίδη στην τριάδα της επίθεσης στέλνοντας τον Νταρίντα στα χαφ και ο Άρης βρήκε λύση από στατική φάση, με τον Σουλεϊμάνοφ να εκτελεί φάουλ και τον Μορόν να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 58'.

Το ματς απέκτησε ρυθμό και ο Άρης βρήκε χώρο για αντεπιθέσεις, αλλά οι επιστροφές των ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ ήταν υποδειγματικές. Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι μετέφεραν το ματς στο μισό του γηπέδου όπου αμυνόταν ο Άρης, με τον Αλμέιδα να ανεβάζει πολύ ψηλά τους πλάγιους μπακ. Όμως, έπεσε πάνω στον τρομερό Φαμπιάνο, που «σκούπιζε» τα πάντα, με αποτέλεσμα η ρεβάνς να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί το αυξημένο ρίσκο οδήγησε σε πτώση του ρυθμού, με την πρώτη καλή φάση να σημειώνεται στο 105', όταν ο Ροζ έβαλε εξαιρετικό τάκλιν στο σουτ του Πόνσε. Ο Άρης ήταν πολύ καλός ανασταλτικά και πέτυχε τον στόχο του, που ήταν να κριθεί η πρόκριση στα πέναλτι.

Βερστράτε (4-2)

Ο Μαυροβούνιος διαιτητής Νικόλα Νταμπάνοβιτς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Σιντιμπέ, Ρότα, Πήλιο, Μάνταλο, Πισάρο και Μήτογλου.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (106' Φεράρι), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (39' Ροζ), Ντουκουρέ (53' Σαμόρα), Τζούρασεκ (90'+1' Βερστράτε), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (54' Φετφατζίδης), Μορόν.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (74' Αραούχο), Μήτογλου, Βίντα, Σιντιμπέ (62' Πήλιος), Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (106' Φαν Φέερτ), Άμραμπατ (83' Πισάρο), Μάνταλος (83' Φερνάντες), Τσούμπερ (74' Πόνσε).