Λαμία - ΠΑΟΚ 0-2: «Ατσαλάκωτος» στη μάχη για τον τίτλο (βίντεο)

Οι γηπεδούχοι και ειδικά ο τερματοφύλακας Κοσέλεφ έστησαν τείχος μπροστά στον εστία, αλλά ο Τάισον στο 71' και ο Μπαμπά στο 90'+2' έδωσαν τις λύσεις

03/03/2024 21:28

Ο ΠΑΟΚ πήγε στη Λαμία με δεδομένη την αναγκαιότητα των βαθμών, ώστε να μπει στα πλέι οφ χωρίς περαιτέρω απώλειες και παρότι δυσκολεύτηκε, στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε και άξιζε. Με τα γκολ του Τάισον στο 71' και του Μπαμπά στο 90'+2' ο Δικέφαλος νίκησε με 2-0 στο «Αθ. Διάκος» και μπαίνει στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος ως πρωτοπόρος και ενώ την Πέμπτη (7/3, 22:00) δίνει την πρώτη μάχη με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Από το ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ κράτησε την μπάλα, έβαλε τους χαφ να πατούν την αντίπαλη περιοχή και είχε ένα πολύ καλό τέταρτο μετά το πρώτο δεκάλεπτο πλησιάζοντας στο γκολ με το άστοχο σουτ του Μεϊτέ στο 12' και την απίστευτη ευκαιρία του Σαμάτα στο 25', όταν δεν κατάφερε καν να πλασάρει προ κενής εστίας.

Μετά από 11 λεπτά ο Τανζανός αντικαταστάθηκε από τον Τόμας λόγω τραυματισμού και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λαμία να αμύνεται μαζικά και να κρατάει το μηδέν.

Η πίεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον τερματοφύλακα Κοσέλεφ να λέει «όχι» στον Μεϊτέ (κεφαλιά) στο 51' και στον Τάισον (σουτ) στο 54'. Ο Τόμας στο 59', ο Κωνσταντέλιας στο 62' και ο Κεντζιόρα στο 66' απείλησαν ξανά, μέχρι που τη λύση έδωσε ο Τάισον στο 71', όταν βρήκε δίχτυα με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Λαμία δεν ήταν σε θέση να απειλήσει, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άνετα το προβάδισμά του και σκόραρε ξανά με τον Μπαμπά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Πουλικίδης (Δράμας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τζανετόπουλο, Παπαδόπουλο, Κεντζιόρα και Ζίβκοβιτς.

ΛΑΜΙΑ: Koσέλεφ, Αμαράλ (81' Κοντονίκος), Τζανετόπουλος (81' Βασιλαντωνόπουλος), Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνες (29' Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μάλτσι (60' Τσούκαλος), Σλίβκα.

ΠΑΟΚ: Koτάρσκι, Γιόνι (75' Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Μεϊτέ, Οζντόεφ (84' Οζντόεφ), Αντρ. Ζίβκοβιτς (75' Ντεσπόντοφ), Τάισον, Κωνσταντέλιας (84' Μουργκ), Σαμάτα (36' Τόμας).