Μοιρασιά στην Τούμπα (video)

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ΠΑΟΚ και Άρης "συμβιβάστηκαν" στο 1-1

26/09/2018 21:00

Τάσος Κουρκούμπας

Τέσσερα χρόνια μετά την τελευταία τους αναμέτρηση ΠΑΟΚ και Άρης μοιράστηκαν τα πάντα στην Τούμπα με το τελικό 1-1 να αφήνει αμφότερους βολεμένους στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδας.

Σε ένα παιχνίδι, που λόγω της ιδιαιτερότητας της συγκεκριμένης φάσης της διοργάνωσης (προκρίνονται οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου) το γόητρο ήταν το κυρίαρχο κίνητρο, Ραζβάν Λουτσέσκου και Πάκο Ερέρα δεν άφησαν χαμένη την ευκαιρία για αλλαγές προσώπων αλλά και πειραματισμών σχημάτων.

Ο ΠΑΟΚ με εννέα αλλαγές συγκριτικά με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ, παρατάχθηκε σε διάταξη 4-2-3-1, απέναντι στον Άρη που εμφανίστηκε με λίφτινγκ προσώπων στην τετράδα της άμυνας (ντεμπούτο Μάβραϊ, δεξί μπακ τον Σόουζα, αριστερό τον Μαρτίνεθ) και σχηματισμό 4-1-4-1 έχοντας τον Σιώπη σε ρόλο "σκούπας" μπροστά από τα δύο στόπερ.

Συνέπεια όλων αυτών ήταν το ντέρμπι να μην έχει ρυθμό, με μεγάλη νευρικότητα και πολλά λάθη ιδιαίτερα από την πλευρά των κίτρινων. Κάπως έτσι η πρώτη φάση ήρθε στο 8’ με το άστοχο σουτ του Ζαμπά μετά από λάθος του Σιώπη και πάσα του Ελ Καντουρί για να ακολουθήσει για τον ΠΑΟΚ η επίσης άστοχη κεφαλιά του Σάκχοφ στο 17’στη σέντρα του Πέλκα.

Με τον Άρη να δίνει μέτρα, η υπεροχή των γηπεδούχων απέδωσε εν τέλει καρπούς στο 24’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ κι αδυναμία των κίτρινων να απομακρύνουν, ο Ελ Καντουρί έκλεψε από τον Σιώπη κι έκανε τη σέντρα με την μπάλα να σταματάει στο χέρι του Γιουνές και τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέλκας για το 1-0.

Μετά το γκολ ο Άρης άλλαξε σχηματισμό, με το 4-3-3 να φαίνεται και να αποδεικνύεται πιο ορθολογικό για τους παίκτες του Ερέρα. Οι κίτρινοι πήραν την πρωτοβουλία, κυκλοφόρησαν την μπάλα και σταδιακά πήραν μέτρα προς την εστία του Ρέι αναζητώντας την ισοφάριση.

Ότι δεν μπόρεσαν μάλιστα να βρουν λόγω των κακών επιλογών στην τελική πάσα, το βρήκαν τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου σε λάθος του Χατσερίντι. Από απομάκρυνση του Ουκρανού στόπερ πάνω στον Κίτσιου, ο Γιουνές πάσαρε στον Ματέο Γκαρσία κι ο Αργεντινός με εξαιρετικό αριστερό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές (Μάτος, Μπίσεσβαρ) θέλοντας να πιέσει τους κίτρινους που παραδόξως επανήλθαν στην προβληματική -βάσει την εικόνας τους στα πρώτα 25’- διάταξη του 4-1-4-1.

Οι γηπεδούχοι επανέκτησαν την κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο και στο 52’ έχασαν τεράστια ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν μετά από ασίστ του... Κολάσο στον Πέλκα, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ.

Ο Άρης απάντησε στις ευκαιρίες με τον Σόουζα στο 55’ να αστοχεί από θέση βολής μέσα στην περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα, τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν. Ο Κίτσιου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη καρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκαρσία, με τον ΠΑΟΚ να γυρίζει σε 4-4-1 κα τον Βέρνμπλουμ σε ρόλο στόπερ με τον Τόσκα αριστερά.

Ο Άρης με τους αριθμητικούς συσχετισμούς υπέρ του, άρχισε να παγώνει τον ρυθμό και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς πάντως να απειλεί με αξιώσεις τον Ρέι, με εξαίρεση τη φάση του 71’: μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα, η μπάλα στρώθηκε στον Γκαρσία που σούταρε μόλις άουτ στην τελευταία ουσιαστικά φάση του ντέρμπι, το τελευταίο 15λεπτο του οποίου εξελίχθηκε σε παιχνίδι συμβιβασμού και των δύο αντιπάλων με το τελικό 1-1.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κίτσιου, Τόσκα, Χατσερίντι (46’ Μάτος), Κρέσπο, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (46’ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά, Πέλκας, Καρέλης (77’ Πρίγιοβιτς).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ούγκο Σόουζα, Βέλεθ, Μαβράι, Μενέντεθ (66’ Μπάσα), Σιώπης, Γκάμα, Ματίγια (82’ Ντιγκινί), Κολάσο, Γκαρσία, Γιουνές (46’ Ναζλίδης).