Νέα απώλεια του Ηρακλή στην Κρήτη

Στη Νέα Αλικαρνασσό οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν επί του Ηρόδοτου, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση για το τελικό 1-1

10/02/2019 16:56

Μετά τον Πλατανιά στο Καυταντζόγλειο, ακόμη μία ομάδα από την Κρήτη υποχρέωσε τον Ηρακλή σε απώλεια βαθμών. Αυτή τη φορά ήταν ο Ηρόδοτος, που στο γήπεδο της Ν. Αλικαρνασσού κράτησε τους κυανόλευκους στο 1-1 για τη 16η αγωνιστική της Β’ εθνικής.

Ο Μανουέλ Ρόκα συμπεριέλαβε στη βασική ενδεκάδα τους νεοαποκτηθέντες Καχριμάν, Καθάριο και Μπορίκο, με τον τελευταίο να πλαισιώνει στην κορυφή της επίθεσης τον Νιαμπούγιου και να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 15’, όταν τελευταία στιγμή τον έκοψαν οι αμυνόμενοι, ενώ στην επαναφορά ο Ξενοδόχοφ πρόλαβε τον Ντούνη. Στο 19’ και το 26’ ο Καχριμάν επενέβη σε προσπάθειες του Ηλιάδη, ενώ στο 43’ ήταν η σειρά του Ξενοδόχοφ να μπλοκάρει το σουτ του Νιαμπούγιου.

Το πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καλό για τον Ηρακλή. Πρώτα ο Νιαμπούγιου έχασε μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας άουτ στο 53’ και πέντε λεπτά αργότερα οι κυανόλευκοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπορίκο από τον Γιαλούση, με τον Κλέιτον να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-1.

Ωστόσο, το τρομερό γυριστό του Σιαλμά στο 70’, μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας, διαμόρφωσε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ηρακλής είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να επανακτήσει το προβάδισμα, όμως ο Ορφανίδης νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Ξενοδόχοφ.

Ευκαιρία είχε κι ο Ηρόδοτος, καθώς στο 79’ ο Καχριμάν έσωσε την εστία του σε πλασέ του Σιαλμά. Στη συνέχεια ο Ηρακλής πίεσε, αλλά δεν βρήκε καλή ευκαιρία, ώστε να πάρει τη νίκη.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ξενοδόχοφ, Γραικός, Ανδρέου, Παπαγγελής, Νύκταρης, Μουκίδης, Μπαρέττας (69’ Γιαμπορόφσκι), Ηλιάδης (64’ Αγγελούδης), Γιαλούσης, Σιαλμάς (86’ Πίντο), Γκούφας.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Καχριμάν, Καζναφέρης (79’ Ρόβας), Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Βιτλής, Ντούνης, Καθάριος (63’ Ορφανίδης), Κλέιτον, Μπορίκο (88’ Πτηνόπουλος), Νιαμπούγιου.