Ντιναμό Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ 2-0: Έχασε κατά κράτος την πρώτη μάχη (βίντεο)

Η υπολειτουργία της μεσαίας γραμμής έφερε την ήττα και στη ρεβάνς της Τούμπας ο Δικέφαλος θα έχει δύσκολο έργο

07/03/2024 23:55

Νίκος Παππάς

Για τον ΠΑΟΚ ο αγώνας με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Μάξιμιρ» ήταν το ματς της χρονιάς, μέχρι το επόμενο. Όμως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, υπέπεσε σε πολλά λάθη, γνώρισε δίκαιη ήττα με 2-0 και η προσπάθεια πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa Conference League δυσκόλεψε πολύ, ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα (14/3, 19:45).

Πρώτη υποχρέωση του ΠΑΟΚ ήταν να απορροφήσει την αρχική πίεση των Κροατών. Το έκανε με επιτυχία, με τις καλές φάσεις να είναι λίγες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 4' ο Χότζα έκανε «τσαφ» από καλή θέση, στο 27' ο Ζίβκοβιτς αστόχησε με κεφαλιά, στο 36' ο Κοτάρσκι νίκησε τον Μπατούρινα, όπως και στο επόμενο λεπτό τον Πέτκοβιτς, που όμως πήρε την επαναφορά και άνοιξε το σκορ, σε μία φάση που ξεκίνησε από λάθος του Γιόνι.

Η Ντιναμό συνέχισε να πιέζει και με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε λάθη προσπαθώντας να κάνει build-up από την άμυνα και έχασε τη συντριπτική πλειοψηφία των μονομαχιών στη μεσαία γραμμή.

Έτσι, στο 71' η συνεργασία του Μπατούρινα με τον Πέτκοβιτς έφερε σε θέση βολής τον δεύτερο, που με πλασέ «έγραψε» το 2-0.

Αφού οι γηπεδούχοι απείλησαν με τρίτο γκολ, ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία στο 84', όταν ο Μουργκ έστειλε με σουτ την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο τερματοφύλακας Νέβιστιτς «έβγαλε» με δυσκολία τη σέντρα-σουτ του Αυστριακού.

Ο Αζέρος διαιτητής Αλιγιάρ Αγκάγεφ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βίντοβιτς, Σούτσιτς, Οζντόεφ, Μουργκ και Ντεσπόντοφ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνέρ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς, Μίσιτς, Σούτσιτς, Σπίκιτς (73' Κανέκο), Μπατούρινα (93' Χαλίλοβιτς), Χότζα (46' Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς (89' Κουλένοβιτς).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Μεϊτέ, Οζντόεφ (69' Σβαμπ), Αντρ. Ζίβκοβιτς (83' Τζίμας), Κωνσταντέλιας (69' Μουργκ), Τάισον, Τόμας (61' Ντεσπόντοφ).