Ντύθηκε... Ηρακλής στη Σπάρτη

Νίκη των κυανόλευκων (1-0) με γκολ στο 74' και αριθμητικό μειονέκτημα από το 66'

10/03/2019 16:51

Την πρώτη του νίκη μετά από πέντε αρνητικά αποτελέσματα πήρε ο Ηρακλής. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 1-0 στη Σπάρτη με γκολ του Ορφανίδη στο 74’ κι ενώ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 66’ λόγω αποβολής του Καζναφέρη.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Ηρακλή, με το σουτ του Ντούνη στο 17’ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Πάντος εξουδετέρωσε τις προσπάθειες των Κλέιτον (24’) και Μπορίκο (27’), στο 29’ ο Ναμπούγιου δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή και στο 30’ ο γκολκίπερ της Σπάρτης νίκησε ξανά τον Μπορίκο, ενώ επενέβη και σε κεφαλιά του Βιτλή στο 43’.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ηρακλής διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε άστοχες προσπάθειες με Κλέιτον και Ναμπούγιου στο 50’ και το 55’, αντίστοιχα, ενώ τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν στο 66’ με την αποβολή του Καζναφέρη με δεύτερη κίτρινη και ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα ο Μανουέλ Ρόκα είχε αποφασίσει να ρισκάρει με τη χρησιμοποίηση του Ρόβα αντί του Κουτρομάνου.

Στο 72’ ο Ορφανίδης μπήκε στο ματς στη θέση του Παναγιωτούδη και δύο λεπτά αργότερα αξιοποίησε το γύρισμα του Ρόβα και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Ηρακλή.

Ζητούμενο στη συνέχεια για τον Ηρακλή ήταν η σωστή διαχείριση του ματς, κάτι που επιτεύχθηκε, αφού η Σπάρτη δεν απείλησε ιδιαίτερα.

ΣΠΑΡΤΗ: Πάντος, Αρώνης, Τσίμαν, Λώλος, Βαλμάς, Αγγελόπουλος, Παυλής (64’ Ρόμο), Τουρέ, Νάτσης, Τιράρ, Καινούργιος.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κάχριμαν, Βιτλής, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Κουτρομάνος (61’ Ρόβας), Καζναφέρης, Παναγιωτούδης (72’ Ορφανίδης), Ντούνης, Κλέιτον, Μπορίκο (76’ Γ. Παπαδόπουλος), Ναμπούγιου.