Παράσταση τίτλου από τον ΠΑΟΚ και στο Αγρίνιο (videos)

Παρότι βρέθηκε να χάνει, ο Δικέφαλος ανέτρεψε το σκορ, νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό και συνέχισε την τρελή κούρσα του

16/03/2019 20:53

Στο Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ σφράγισε τον τίτλο του πρωταθλητή και το έκανε με επίδειξη χαρακτήρα, σε αγώνα με συντελεστή δυσκολίας απρόσμενα μεγάλο. Ο Δικέφαλος ανέτρεψε το σκορ, νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό και ξαναφώναξε ότι φέτος είναι με διαφορά η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.

Η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο οι μοναδικές αξιοσημείωτες στιγμές ήταν η επέμβαση του Πασχαλάκη στην κεφαλιά του Μάρκος Πάουλο στο 11’ και η σωστή ακύρωση του γκολ του Μπίσεσβαρ δύο λεπτά αργότερα, αφού ο Ολλανδός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο μέχρι εκείνο το σημείο νωχελικός ΠΑΟΚ είδε στο 50’ να του ακυρώνεται ακόμη ένα γκολ, αυτή τη φορά του Άκπομ, με τον διαιτητή Τσαμούρη να βλέπει επιθετικό φάουλ του Άγγλου, σε μία φάση που δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη, όσο εκείνη του Μπίσεσβαρ.

Στο 54’ ο Κρέσπο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ντίας, ο Τσαμούρης υπέδειξε πέναλτι και ο Μπάιροβιτς άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να αντιδράσει και το έκανε γρήγορα. Στο 60’ σωστά ακυρώθηκε γκολ του Λέο Μάτος ως οφσάιντ, στο 64’ ο Βιεϊρίνια με απίστευτο διαγώνιο βολέ από τα 30 μέτρα ισοφάρισε σε 1-1 και τρία λεπτά αργότερα ο Λέο Μάτος αξιοποίησε την εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ και με κεφαλιά έφερε τούμπα το ματς (1-2).

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ παρέμεινε απειλητικός, έχασε καλές ευκαιρίες για ακόμη ένα γκολ και το τελικό 1-2 επέκτεινε το αήττητο σερί του Δικέφαλου στους 30 αγώνες.

Ο διαιτητής Τσαμούρης (Πειραιά) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντίας, Μπίσεσβαρ, Ολιβέιρα, Βιεϊρίνια και Λέο Ζαμπά.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μαλής, Μάρκος Πάουλο (81’ Γκούγκα), Μιχάι, Μάζουρεκ, Αμαράλ, Τσιγγάρας (69’ Λουσέρο), Μπάιροβιτς, Μαρινάκης, Μανά, Ντίας (74’ Τσοκάνης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα (77’ Μίσιτς), Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Λέο Ζαμπά (87’ Ενρίκε), Λημνιός (60’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.