«Παρέλαση» του Άρη στην Τρίπολη (video)

Παίζοντας εξαιρετικά, οι κιτρινόμαυροι νίκησαν 3-0 τον Αστέρα και εδραιώθηκαν στην πέμπτη θέση

11/02/2019 21:24

Βασίλης Μόσχου

Ο Άρης πήρε φόρα και δείχνει να έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της πέμπτης θέσης. Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, οι κιτρινόμαυροι νίκησαν 3-0 τον Αστέρα (Λάρσον, Ντιγκινί, Γκαρσία), στην Τρίπολη και έκαναν έτσι το 3Χ3, αφού είχαν προηγηθεί οι επιτυχίες κόντρα σε Ξάνθη και ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε και αυτήν τη φορά τον Άρη σε διάταξη 4-2-3-1 με γκολκίπερ τον Κουέστα και τους Τζανακάκη, Ροζ, Δεληζήση Κόρχουτ, στην άμυνα. Οι Σιώπης και Μπάσα επιλέχθηκαν για τον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ οι Λάρσον και Γκαρσία κάλυψαν τα «φτερά» της επίθεσης. Τον ρόλο του σέντερ φορ ανέλαβε ο Ντιγκινί, ενώ ο Τόνσο επέστρεψε στην εντεκάδα ως επιτελικός μέσος.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και στο 4’ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Λάρσον. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σουηδός εξτρέμ άνοιξε το σκορ μ’ ένα εξαιρετικό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Παπαδόπουλου. Οι κιτρινόμαυροι δεν αρκέστηκαν στο 1-0 και διατηρώντας τον πλήρη έλεγχο του ματς, στο 23’ πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ντιγκινί, ύστερα από αντεπίθεση που ξεκίνησε από κλέψιμο του Σιώπη.

Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με τον Μανιά (32’), αλλά ο Άρης ήταν ασταμάτητος και στην εκπνοή του ημιχρόνου έκανε το 3-0 με κεφαλιά του Γκαρσία, ύστερα από σουτ του Τόνσο στο οριζόντιο δοκάρι. Οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να απειληθούν σοβαρά από τον αντίπαλο, έφτασαν δίκαια σε μια σπουδαία νίκη, που επιβεβαιώνει την αγωνιστική άνοδο και τους επιτρέπει να διεκδικούν με αξιώσεις την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ. Ο διαιτητής Μανούχος (Αργολίδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κώτσιρα και Καλτσά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα (46’ Αραβίδης), Πασαλίδης, Βλάχος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Ρόλε, Καλτσάς (85' Δουβίκας), Φερνάντεθ (70’ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Μπάσα (57’ Ματίγια), Σιώπης, Ματέο, Λάρσον, (74’ Φετφατζίδης) Τόνσο (84' Βέλεθ), Ντιγκινί.