Ποτέ μη λες ποτέ Άρη (video)

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, οι κίτρινοι βρήκαν τις λύσεις στο φινάλε και λύγισαν με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης

30/09/2018 21:01

Τάσος Κουρκούμπας

Σε ένα παιχνίδι χαρακτήρα, ο Άρης ξεπέρασε στο “Κλ. Βικελίδης” το εμπόδιο του σκληρού Αστέρα Τρίπολης και με δύο γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά επικράτησε με 2-0 επί των Αρκάδων επιστρέφοντας παράλληλα στις νίκες.

Απόντως του Μπρούνο Γκάμα και με εμφανή πρόθεση για παιχνίδι κατοχής και επιβολής ρυθμού, ο Πάκο Ερέρα παρέταξε τον Άρη με διάταξη 4-3-3 απέναντι στο 4-2-3-1 που επέλεξε ο Σάββας Παντελίδης για τον Αστέρα Τρίπολης. Εξίσου εμφανή ήταν όμως και το έλλειμα δημιουργίας που κόστισε στον Άρη η απουσία του Πορτογάλου, με συνέπεια το αρχικό πλάνο του Ισπανού τεχνικού όχι μόνο να μην αποδίδει επιθετικά αλλά οι κίτρινοι να εμφανίζονται και εάλωτοι μεσοαμυντικά στις αντεπιθέσεις των Αρκάδων.

Πάραυτα ο Άρης δημιούργησε την πρώτη φάση στο ματς, με τον Γκαρσία να βρίσκει στην περιοχή τον Ντιγκινί (6') που πρόλαβε τον Πασαλίδη αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Παπαδόπουλο. Δύο λεπτά αργότερα (8'), ήταν η σειρά των Αρκάδων να απειλήσουν, έχοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία: ο Μαρτίνεθ “σερβιρε” στην περιοχή στον αμαρκάριστο Τόνσο, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

Οι προσδοκίες που δημιουργήθηκαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο για ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, σταδιακά υποχώρησαν. Ο Αστέρας μπόρεσε να “παγώσει” την αναμέτρηση αφήνοντας τον Άρη εγκλωβισμένο στην τακτική του, να αναλώνεται σε ανούσιο passing game χωρίς την παραμικρή απειλή για τον Παπαδόπουλο. Ενδεικτική της εικονας του αγώνα ήταν το γεγονός ότι μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η μόνη αξιοσημείωτη φάση ήταν το άστοχο σουτ του Τόνσο (39’) από το ύψος της περιοχής

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ερέρα πέρασε στο παιχνίδι τον Ναζλίδη αντί του Κολάσο επαναφέροντας τους κίτρινους στο 4-2-3-1, αλλά και πάλι η εμμονή στην αναζήτηση του Γκαρσία στα δεξιά τους έκανε ιδιαίτερα προβλέψιμους κι επομένως ακίνδυνους. Φάνηκε κι από το γεγονός ότι στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κι ενώ οι γηπεδούχοι μπήκαν εμφανώς με διάθεση να πιέσουν, οι μόνες τελικές προσπάθειες που καταγράφηκαν ήταν για λογαριασμό του Αστέρα με τα σουτ των Κυριακόπουλου (53’), Τσιλιανίδη (56’).

Λύση για τους κίτρινους δεν δόθηκε και μετά τη μετάθεση του Γκαρσία στα αριστερά από το 60’ κι έπειτα, Ούτε κι από την είσοδο του Μαρτίνες που έφερε τον Άρη σε σχήμα με δύο φορ. Οι κίτρινοι γυρνούσαν την μπάλα πέριξ της περιοχής του Αστέρα, αλλά να μπουν σ’ αυτή δεν μπορούσαν, με τους Γιουνές και Ναζλίδη να παραμένουν μόνιμα ακυρωμένοι από τους στόπερ των φιλοξενούμενων.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι λύση δεν υπήρχε, μία στιγμή έφτανε για τους γηπεδούχους να βρουν αυτό που δεν μπορούσαν για 85 αγωνιστικά λεπτά. Ο Σιώπης πέρασε την κάθετη πάσα στον Γκαρσία, που πιεζόμενος από τον Βλάχο μπήκε στην περιοχή κι ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο με τον Κουμπαράκη (Θράκης) να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιουνές, που έστειλε τον τερματοφύλακα δεξιά, την μπάλα αριστερά και τον Άρη στο 1-0.

Το παιχνίδι όμως είχε και κερασάκι ένα δεύτερο γκολ στο 93'. Οι κίτρινοι έφυγαν στην κόντρα με τον Μαρτίνες να πασάρει στον Γκαρσία κι αυτός με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 μέσα σε αποθέωση από 15.000 οπαδούς.

Την κίτρινη κάρτα αντίκρυσαν οι Γκαρσία, Βλάχος, Ιγκλέσιας και Παπαδόπουλος.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Μπάσα, Ματίγια (81’ Σιώπης), Κολάσο (46’ Ναζλίδης), Ντιγκινί (72’ Μαρτίνες), Γκαρσία, Γιουνές

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μαρτίνεθ, Μουνάφο, Κυριακόπουλος (60’ Φερνάντες), Τόνσο (71’ Κώτσιρας), Τσιλιανίδης, Μανιάς