Στον κορυφαίο τελικό όλων των εποχών ο Μέσι έγινε Ντιέγκο και χάρισε στην Αργεντινή το τρίτο Μουντιάλ (βίντεο)

Αδιανόητο ματς στο Κατάρ, με την «αλμπισελέστε» να νικάει στα πέναλτι τη Γαλλία του μυθικού Μπαπέ, που σημείωσε χατ-τρικ

18/12/2022 20:03

Μάρτυρες του πιο συγκλονιστικού τελικού στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων έγιναν 88.000 θεατές στο στάδιο της Λουσαΐλ και δισεκατομμύρια τηλεθεατές σε όλον τον κόσμο.

Αργεντινή και Γαλλία προσέφεραν ένα ανεπανάληπτο ποδοσφαιρικό θέαμα, με τον Λιονέλ Μέσι και την παρέα του να φτάνουν στην κατάκτηση του τρίτου Μουντιάλ στην ιστορία της Αργεντινής νικώντας με 4-2 στα πέναλτι, μετά το εκπληκτικό 90λεπτο (2-2) και την ακόμα πιο εντυπωσιακή παράταση (3-3).

Ο τελευταίος χορός του Λιονέλ Μέσι σε Παγκόσμιο Κύπελλο εκπλήρωσε το πεπρωμένο της τεράστιας καριέρας αυτού του εκπληκτικού ποδοσφαιριστή. Η Αργεντινή έσπασε κατάρα 36 ετών και ο «ψύλλος» πήρε μία θέση δίπλα στον Ντιέγκο Μαραντόνα στις καρδιές των Αργεντίνων φαν του ποδοσφαίρου.

Ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής (τουλάχιστον) της γενιάς του έγραψε τη δική του ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε σε όλα τα νοκ-άουτ ματς ενός Μουντιάλ.

Στον αντίποδα, πήγε στράφι η απίστευτη εμφάνιση του Κιλιάν Μπαπέ από το 80’ και μετά, με τον Γάλλο σούπερ σταρ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος για την «αλμπισελέστε», που χάρη στην τρομερή εμφάνιση των τριών χαφ, Ντε Πολ, Φερνάντες και ΜακΆλιστερ και τον οίστρο των Μέσι και Ντι Μαρία έδειχνε να «καθαρίζει» το ματς από νωρίς.

Η εύστοχη εκτέλεση (επιεικώς αμφισβητούμενου) πέναλτι από τον Μέσι στο 23' και το πλασέ του Ντι Μαρία στο 36', στην κατάληξη μίας υποδειγματικής αντεπίθεσης των Αργεντίνων, έγραψαν την ιστορία του πρώτου μέρους.

Ο Ντεσάν έκανε δύο αλλαγές στο 41' βλέποντας τον Μπαπέ να «στραγγαλίζεται» από το ντουμπλάρισμα των αντιπάλων πάνω του, όμως οι «τρικολόρ» έμοιαζαν σωματικά και πνευματικά ανέτοιμοι για το κορυφαίο ματς της τελευταίας τετραετίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή μπήκε σε κατάσταση safe mode διαχειριζόμενη το προβάδισμά της και συνεχίζοντας να πιέζει ασφυκτικά τους μεσοεπιθετικούς των Γάλλων, που έφτασαν στην πρώτη τους τελική προσπάθεια μόλις στο 71'.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οδεύαμε προς έναν περίπατο της Αργεντινής, μέσα σε δύο λεπτά άλλαξαν όλα. Στο 80’ ο Μπαπέ ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Κολό Μουανί από τον Οταμέντι και στο 82’ ο σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν ισοφάρισε σε 2-2 με ασύλληπτο σουτ μετά από συνεργασία του με τον Τιράμ.

Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας ο τελικός έγινε… ρεοντέο, με Μέσι και Ραμπιό να χάνουν από μία μεγάλη ευκαιρία.

Στην παράταση η Αργεντινή είχε τις πρώτες δύο καλές στιγμές με τον Λαουτάρο Μαρτίνες και η τρίτη ήταν η… φαρμακερή. Στο 108’ ο Λιορίς νίκησε τον φορ της Ίντερ, αλλά στην επαναφορά ο Μέσι «έγραψε» το 3-2.

Πάλι, όμως, οι Γάλλοι είχαν τον τρόπο να απαντήσουν ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Μπαπέ στο 118’ και χάνοντας ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κολό Μουανί στην εκπνοή.

Μοντιέλ (4-2)

Ο Πολωνός διαιτητής Σιμόν Μαρτσίνιακ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φερνάντες, Ακούνια, Ραμπιό, Τιράμ, Ζιρού

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα (91' Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (120' Ντιμπάλα), Ντε Πολ (102' Παρέδες), Φερνάντες, ΜακΆλιστερ (116' Πετσέλα), Ντι Μαρία (64' Ακούνια), Μέσι, Άλβαρες (102' Λαουτάρο Μαρτίνες).

ΓΑΛΛΙΑ: Λιορίς, Κουντέ (120' Ντισασί), Βαράν (113' Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ (71' Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96' Φοφανά), Γκριεζμάν (71' Κομάν), Ντεμπελέ (41' Κολό Μουανί), Μπαπέ, Ζιρού (41' Τιράμ).