Βόλεϊ: Έχασε το ντέρμπι και την πρωτιά ο ΠΑΟΚ στου Ρέντη

Ο Δικέφαλος πήρε το πρώτο σετ, αλλά ηττήθηκε τελικά με 3-1 από τον Ολυμπιακό και είναι οριστικά δεύτερος στην κανονική περίοδο

23/03/2019 19:20

Την ευκαιρία να «αρπάξει» από τον Ολυμπιακό την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα βόλεϊ έχασε ο ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη, όπου ηττήθηκε από τους Πειραιώτες με 3-1 σετ (21-25, 25-21, 27-25, 25-15).

Ο Δικέφαλος, που χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1, προηγήθηκε με 1-0 σετ, ισοφαρίστηκε σε 1-1 και η ζημιά έγινε στο τρίτο σετ. Εκεί, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 22-17, αλλά έχασε με 27-25, με τον διαιτητή Θεμελή να καταλογίζει υπέρβαση στον Φιλίποφ, απόφαση που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του ΠΑΟΚ. Μάλιστα, ο Αμερικάνος ακραίος του Δικέφαλου Γκάρετ Μουαγκουτούτια είχε επεισόδιο με οπαδούς του Ολυμπιακού, με το ντέρμπι να διακόπτεται για λίγα λεπτά.