Βόλεϊ: Η φάση που έκρινε την πρωτιά και οι μπουγάτσες στο παρκέ (video)

Ο «τελικός» μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ είχε ένταση, διαμαρτυρίες και... δύο με τυρί

23/03/2019 20:54

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος βόλεϊ, ωστόσο θέμα συζήτησης αποτέλεσε η φάση που έκρινε το κρίσιμο τέταρτο σετ.

Με το σκορ στο 26-25 υπέρ του Ολυμπιακού, ο διαιτητής Θεμελής χρέωσε υπέρβαση στον Φιλίποφ, απόφαση που προκάλεσε μεγάλη ένταση. Μετά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, ο Γκάρετ Μουαγκουτούτια δέχτηκε μπουκάλι από την κερκίδα και στράφηκε κατά των οπαδών του Ολυμπιακού, ενώ για λίγα λεπτά κάποια μέλη της αποστολής του ΠΑΟΚ αποχώρησαν στα αποδυτήρια.

Όπως φαίνεται από το παρακάτω βίντεο, ο Φιλίποφ δεν έχει κάνει υπέρβαση πάνω στο φιλέ, ωστόσο το πόδι του δείχνει να έχει περάσει στο τερέν των αντιπάλων.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν μπουγάτσες στον στον αγωνιστικό χώρο, ενώ εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι συμμετοχή στο επεισόδιο που δημιουργήθηκε μετά το τέλος του τρίτου σετ, είχε και ο πρόεδρος της Λίγκας Παντελής Ταρνατόρος.

Κάποια από τα παραπάνω περιστατικά καταγράφηκαν στο φύλλο αγώνα:

"Στο διάλειμμα μεταξύ 2ου και 3ου σετ από τους οπαδούς του Ολυμπιακού πετάχτηκαν στον αγωνιστικό χώρο δύο τυρόπιτες, οι οποίες διαλύθηκαν σε κομμάτια. Ο αγωνιστικός χώρος καθαρίστηκε, έγιναν συστάσεις από τα μεγάφωνα και το 3ο σετ ξεκίνησε κανονικά. Στο τέλος του 3ου σετ και μετά την αλλαγή των γηπέδων, από την πλευρά των οπαδών του Ολυμπιακού πετάχτηκαν 2 κουτάκια αναψυκτικών άδεια. Στο ίδιο χρονικό σημείο εισήλθαν στην πλευρά του ΠΑΟΚ 2 (δύο) παράγοντες του ΠΑΟΚ (κος Παϊσιάδης και κος Τζήκας), οι οποίοι προέτρεψαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ να αποχωρήσουν προς τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα κάποιοι από αυτούς να φύγουν προς τα αποδυτήρια. Μετά την παρέλευση περίπου 3 λεπτών, οι παίκτες επέστρεψαν, ηρέμησαν τα πνεύματα και το 4ο σετ ξεκίνησε κανονικά με 12 λεπτά καθυστέρηση. Μετά την λήξη του αγώνα οπαδοί του Ολυμπιακού άναψαν 4 (τέσσερα) καπνογόνα τα οποία σβήστηκαν άμεσα".