Ξεκούραστη τριάρα στη Νόρτζελαντ ο ΠΑΟΚ (video)

Ο Δικέφαλος επιβλήθηκε με 3-0 των Δανών στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους

06/07/2019 17:59

Τηλέμαχος Φασούλας

Επιτυχημένο ήταν το δεύτερο "φιλικό" δείγμα του ΠΑΟΚ στην Ολλανδία, καθώς ο Δικέφαλος επιβλήθηκε εύκολα της δανέζικης Νόρτζελαντ με 3-0, με γκολ των Άκπομ, Γαϊτανίδη, Ζαμπά, με τον Αμπέλ Φερέιρα να δείχνει ήδη να... καθιερώνει το 4-4-2.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, καθώς πήρε πολύ νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, με τον Ενρίκε να κλέβει την μπάλα, να τη δίνει στον Άκπομ, ο οποίος με το αριστερό έκανε το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό. Σε γενικές γραμμές, το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, με ορισμένες ευκαιρίες -χωρίς, πάντως, να υπάρχει η μεγάλη φάση- να χάνονται και από τις δύο ομάδες, αλλά το 1-0 υπέρ των ασπρόμαυρων να παραμένει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός και η ένταση έπεσαν ακόμα περισσότερο λόγω της βροχής και των αρκετών αλλαγών, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει στο 65' και δεύτερο γκολ έπειτα από βαθύ γέμισμα του τερματοφύλακα Μελίσσα στην πλάτη της άμυνας και όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ του 19χρονου Γαϊτανίδη. Μόλις επτά λεπτά αργότερα (72'), ο Ελ Καντουρί μοίρασε θαυμάσια στον χώρο για τον ταχύτατο Ζαμπά, που τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Σε τελική ανάλυση, από το δεύτερο φιλικό παιχνίδι του Δικέφαλου μπορεί κανείς να κρατήσει, μεταξύ άλλων, την εμφανή αδυναμία του διδύμου της μεσαίας γραμμής του πρώτου μέρους (Μίσιτς, Κάτσε), τα θετικά στοιχεία του ταλαντούχου στόπερ Μιχάι, αλλά και τη δεύτερη σερί καλή εμφάνιση του Ελ Καντουρί σε ρόλο κεντρικού χαφ.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Δεληγιαννίδης (28' Μάτος), Μιχάι, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Κάτσε, Μίσιτς, Λημνιός, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Έπαιξαν και οι: Μελίσσας, Βαρέλα, Ίνγκασον, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Καντουρί, Ζαμπά, Στοχ, Πέλκας, Σφιντέρσκι, Γαϊτανίδης, Λάμπρου.

Νόρτζελαντ (Πέντερσεν): Ο. Γένσεν (70' Λάρσεν), Ρίγκααρντ, Ντόνιο (46' Σανίχ), Ράσμουσεν, Ααγκούιστ, Λάρσεν, Κρίστενσεν, Ντάμσγκααρντ (25' Άντερσεν), Μούμιν, Ατανγκά, Φράνσις (85' Ντιομαντέ).