ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-1: Το ένστικτο της επιβίωσης (βίντεο)

Οι δύο Δικέφαλοι έτρεξαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έμοιαζαν να συμβιβάζονται με την ισοπαλία στο δεύτερο

20/10/2024 22:36

Αν ζητούμενο στα ντέρμπι είναι πρώτα να μη χάσεις, η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ τα πήγαν μια χαρά στην «OPAP Arena». Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, που είχε ως αποτέλεσμα το 1-1 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο έλειψαν οι φάσεις και το τελικό σκορ αφήνει τους δύο αντιπάλους μάλλον ικανοποιημένους στο τέλος της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Ο καταιγιστικός ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου θα καθιστούσε ρεαλιστικό οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Από το 14' μέχρι το 20' ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος, με την ΑΕΚ να γλιτώνει σε πρώτη φάση το γκολ μετά το σουτ του Οζντόεφ και την επέμβαση του Στρακόσα με τη βοήθεια του δοκαριού, αλλά στην εξέλιξη της επίθεσης των φιλοξενούμενων, η εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα της Ένωσης, με αποτέλεσμα ο αμαρκάριστος Μπάμπα να πάρει την ασίστ από τον Τσάλοφ και να ανοίξει το σκορ με διπλή προσπάθεια στο 15'.

Όμως, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ εξακολουθεί να μην έχει φορ που «μυρίζεται» το γκολ, στην άλλη άκρη του γηπέδου η ΑΕΚ διέθετε τον Πιερό, που στο 25' καθήλωσε τον Κεντζιόρα και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ γλίτωσε τα χειρότερα στο 38', όταν ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Ρότα και στη συνέχεια ο Περέιρα αστόχησε από καλή θέση.

Το τέμπο παρέμεινε υψηλό στο δεύτερο ημίχρονο, όμως έλειψαν οι φάσεις. Οι ενοχλήσεις που αισθάνθηκε ο Μπάμπα, ανάγκασαν τον Ράζβαν Λουτσέσκου να αλλάξει τη δομή της άμυνας: δεξί μπακ ο Κεντζιόρα, αριστερό ο Ότο και δίδυμο στόπερ οι Λόβρεν και Κόλεϊ.

Ο Κεντζιόρα προβληματίστηκε από τον Κοϊτά, αλλά ο ΠΑΟΚ συνολικά λειτούργησε καλά στο ανασταλτικό κομμάτι και κράτησε το 1-1.

Ο Σλοβένος διαιτητής Ράντε Ομπράνοβιτς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Λαμέλα, Μουκουντί και Οζντόεφ.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πήλιος, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα (75' Οντουμπάτζο), Σιμάνσκι, Περέιρα (75' Πινέδα), Κοϊτά, Γκαρσία (75' Μαρσιάλ), Λαμέλα (82' Γκατσίνοβιτς), Πιερό.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Λόβρεν, Μπάμπα (62' Κόλεϊ), Σβαμπ, Οζντόεφ (75' Καμαρά), Μουργκ (75' Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς, Τάισον (89' Ντεσπόντοφ), Τσάλοφ (62' Τόμας).