Αραράτ - Άρης 1-1: Δεν άξιζε κάτι περισσότερο (βίντεο)

Προβληματική η εμφάνιση των κιτρινόμαυρων στην Αρμενία

27/07/2023 19:56

Το 1-1 της Αραράτ με τον Άρη στο Γερεβάν είναι θεωρητικά θετικό αποτέλεσμα για τους κιτρινόμαυρους, αλλά παράλληλα τους βοήθησε να συνειδητοποιήσουν ότι ο δρόμος προς τον Γ' προκριματικό γύρο του Europa Conference League, όπου περιμένει η Ντιναμό Κιέβου, δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα.

Οι κιτρινόμαυροι δεν ήταν καλοί στην Αρμενία και θα πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένοι από την ισοπαλία. Οι πτέρυγες δεν λειτούργησαν σωστά, η μεσαία γραμμή ήταν προβληματικά στο τρανζίσιον και προς τις δύο κατευθύνσεις και τα λάθη πολλά.

Η ζημιά δεν άργησε να γίνει. Στο 11' ο Πάλμα έχασε την μπάλα, ο Σερομπιάν πέρασε σαν σταματημένο τον Ζιλ, έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Έζα άνοιξε από κοντά το σκορ.

Το ευτύχημα για τον Άρη ήταν ότι ισοφάρισε γρήγορα. Στο 20' συνδυάστηκαν ο Εμπακατά κι ο Νταρίντα, με τον Τσέχο να δίνει έτοιμο γκολ στον Πάλμα, ο οποίος εξ επαφής ισοφάρισε σε 1-1.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης έδειχνε ανήμπορος να απειλήσει. Τουναντίον, μάλιστα, λίγο έλειψε να ξαναβρεθεί πίσω στο σκορ, με τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις: πρώτα ο Κουέστα σταμάτησε από το μισό μέτρο τον Γένε και αμέσως μετά ο Καστανέιρα σημάδεψε δοκάρι.

Η εικόνα του Άρη δεν βελτιώθηκε δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τόλης Τερζής αντικατέστησε τα 2/3 της μεσαίας γραμμής, αλλά όσο η ομάδα του προσπαθούσε να δημιουργήσει κάτι καλό, έδειχνε επιρρεπής στο να δεχτεί φάσεις στην κόντρα.

Με την είσοδό του ο Μορόν λίγο έλειψε να γίνει ήρωας, αλλά η κόντρα που έβαλε στον αντίπαλο γκολκίπερ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ στο 60', ενώ στο 83' ο Ισπανός αστόχησε για λίγα εκατοστά, στην πιο αξιοσημείωτη στιγμή των Θεσσαλονικέων στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο διαιτητής Μπουλάτ Σαρίεφ από το Καζακστάν «κιτρίνισε» τους Μπουένο, Αβανεσιάν, Γκριγκοριάν, Ζιλ, Μορόν και Κουέστα.

ΑΡΑΡΑΤ: Ερμάκοφ, Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν, Καστανέιρα (65' Αμπαρτσουμιάν), Τέρα (55' Μουραντιάν), Ομπιέρο, Γιένε, Σερομπιάν (73' Γκμπομαντού), Έζα (73' Αβανεσιάν).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζιο, Ματαρίτα, Νταρίντα, Ζιλ (67' Τζούρασεκ), Ρουπ (67' Πάβιτσιτς), Μενέντες (46' Κάρλσον), Πάλμα (85' Φεράρι), Γκρέι (59' Μορόν).