Άρης: Δοκιμές και φιλική ισοπαλία (1-1) με την Ελμπασάνι

Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν δίχτυα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σαβέριο

06/08/2024 22:02

Στο πρώτο του φιλικό μπροστά στον κόσμο του στο «Κλ. Βικελίδης», ο Άρης των πολλών αλλαγών και δοκιμών ήρθε ισόπαλος 1-1 με την περσινή πρωταθλήτρια της Β' Αλβανίας, Ελμπασάνι.

Οι κιτρινόμαυροι, με τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο Κουέστα, ήταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην αλβανική ομάδα, η οποία βρήκε δίχτυα στο 20’ με τον Γκρέκα, με τους Θεσσαλονικείς να χαρακτηρίζονται από έλλειψη δημιουργίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόστολος Μάντζιος προχώρησε σε οχτώ αλλαγές όντας απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτου 45λεπτο. Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για το γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ «άγγιξαν» την ισοφάριση στο 85' με τον Μορόν.

Τελικά ό,τι δεν έκανε ο Μορόν το έκανε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαβέριο, που ισοφάρισε σε 1-1.

Υπενθυμίζεται ότι το σημερινό (6/8) δεν ήταν το τελευταίο του πριν τη σέντρα του πρωταθλήματος, αφού το προσεχές Σάββατο (10/8) θα υποδεχθεί στις 20:00 τη Λαμία στο γήπεδό του στην πρόβα τζενεράλε ενόψει της έναρξης των φετινών του αγωνιστικών υποχρεώσεων σε δέκα περίπου ημέρες.

ΑΡΗΣ: Κυριαζής, Μάγιο, Παναγίδης, Μπράμπετς, Μοντόγια, Πάρντο, Ντιαντί, Φετφατζίδης, Μάνου, Σαμόρα.

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Ρόουζ, Φατόρε, Ζουλ, Σαβέριο, Πάβισιτς, Μορόν, Μόντσου, Σουλεϊμάνοφ, Σεβαστίδης, Καραμανλής.