Άρης - Λαμία 2-0: Πήρε φόρα και «πάρκαρε» στην κορυφή

Χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και τα γκολ του Μορόν στο 4' και το 43' οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν τη φρενήρη πορεία τους

05/10/2024 21:56

Νίκος Παππάς

Από τη στιγμή που ο Άρης βρήκε τη σωστή συνταγή για να «σκοτώνει» νωρίς τα ματς, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξει. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ακολούθησε την πεπατημένη του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, σκόραρε στο ξεκίνημα και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, «καθάρισε» τη Λαμία με 2-0 στο «Κλ. Βικελίδης» και έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ιστορία αναδεικνύει ως ήρωα τον Μορόν με τα γκολ που πέτυχε στο 4' και το 43' (ειδικά το δεύτερο ήταν γκολάρα), όμως τη διαφορά την έκαναν οι χαφ του Άρη. Με την ομάδα να πιάνει από τον σβέρκο τη Λαμία, οι Μόντσου, Σιφουέντες και Μανού Γκαρθία έλεγξαν σε απόλυτο βαθμό το τέμπο της αναμέτρησης, με τους πρώτους δύο, μάλιστα, να μοιράζουν από μία ασίστ.

Είχε και η Λαμία τις στιγμές της στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Άρης κράτησε το μηδέν πίσω και το δεύτερο ημίχρονο διαδραματίστηκε σε νορμάλ ρυθμό, αφού ούτε οι γηπεδούχοι πιέζονταν να κάνουν κάτι παραπάνω, ούτε -κυρίως- οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να ξαναμπούν στο ματς.

Προς το τέλος ξαναέγινε ενδιαφέρον το πράγμα, με τον Κουάισον να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του και τον Φαμπιάνο να μετατοπίζεται σε θέση δεξιού μπακ.

Ο διαιτητής Σπύρος Ζαμπαλάς (Ηπείρου) «κιτρίνισε» τους Μοντόγια, Σαραμαντά, Ρινγκ και Αντράντε.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια, Ρόουζ, Μπράμπετς, Χουάνκαρ (87' Φαμπιάνο), Μόντσου, Σιφουέντες (72' Νταρίντα), Ντιαντί (72' Φετφατζίδης), Μανού Γκαρθία, Σίστο (63' Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87' Κουάισον).

ΛΑΜΙΑ: Κόστιτς, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46' Μέκιτς), Ραντόνια (80' Ντεντάκης), Νούνιες, Δοϊρανλής (66' Ενρίκες), Μπίκοφ (80' Αθανασακόπουλος), Ρινγκ, Γκουίντο.