Champions League: Ο Ραφίνια «γκρέμισε» την Μπάγερν και η Μπαρτσελόνα έφτασε σε θρίαμβο (βίντεο)

Ισοπεδωτική η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Σπάρτα (5-0), στις καθυστερήσεις έσωσε την παρτίδα η Ίντερ (1-0) κόντρα στην Γιουνγκ Μπόις

23/10/2024 23:59

Η πρωτοπόρος της La Liga, Μπαρτσελόνα, διέλυσε με 4-1 την επικεφαλής της βαθμολογίας στην Bundesliga, Μπάγερν, χάρη σε χατ-τρικ του Ραφίνια, με την ομάδα της Βαρκελώνης να φτάνει πλέον τις δύο νίκες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του Champions League.

Από την πλευρά της, η Μάντσεστερ Σίτι διπλασίασε, επίσης, τις νίκες της, επικρατώντας με 5-0 της Σπάρτα Πράγας και αφού πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας σε τρομερή νύχτα τον Χάαλαντ που σημείωσε και δύο τέρματα που σημείωσε ο Χάαλαντ, ενώ η Λειψία παρέμεινε για τρίτη αγωνιστική χωρίς νίκη, αφού ηττήθηκε με 1-0 από τη Λίβερπουλ, που έκανε το «3 στα 3».

Στη Μαδρίτη, η Ατλέτικο έπεσε θύμα της Λιλ όπως είχε συμβεί και με την έτερη ομάδα της πόλης, τη Ρεάλ, αφού οι Γάλλοι παρ' ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 από το 8ο λεπτό, πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ένα λίγο πριν από το φινάλε, επικρατώντας με 3-1.

Η Ίντερ κατάφερε να αρπάξει το τρίποντο (1-0) στο φινάλε του αγώνα της με την Γιουνγκ Μπόις, με τον Τουράμ να λυτρώνει τους νερατζούρι τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ η Φέγενορντ, αν και πέτυχε πέντε γκολ απέναντι στην Μπενφίκα στο Ντα Λουζ, είδε να της ακυρώνονται τα δύο και να νικάει τελικά με 3-1 στην Πορτογαλία.

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ πήρε το διπλό με 2-0 στην Αυστρία επί της Ζάλτσμπουργκ και την βύθισε ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας.

Νωρίτερα η Αταλάντα, αν και είχε συνολικά 20 τελικές, εντούτοις, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και αρκέστηκε στο 0-0 με την Σέλτικ Γλασκώβης, ενώ η σταχτοπούτα του φετινού Champions League, Μπρεστ, πήρε βαθμό στην έδρα της απέναντι στην Λεβερκούζεν (1-1), γεγονός που κράτησε τόσο τους Γάλλους όσο και τους Γερμανούς αήττητους και στην 3η αγωνιστική της League Phase.