Champions League: Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 15η φορά στην ιστορία της η Ρεάλ Μαδρίτης (βίντεο)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ στρίμωξε στα σχοινιά τη «βασίλισσα», όμως η φανέλα των «μερένχες» ήταν πολύ βαριά στον τελικό του Γουέμπλεϊ, που κρίθηκε με 2-0 υπέρ των Μαδριλένων

01/06/2024 23:57

Τον 15ο τίτλο της στο Champions League πανηγύρισε στο Γουέμπλεϊ η Ρεάλ Μαδρίτης. Με την κεφαλιά του Ντάνι Καρβαχάλ στο 74', μετά την εκτέλεση κόρνερ του Τόνι Κρόος και το άψογο τελείωμα του Βινίσιους στο 83' η «βασίλισσα» νίκησε με 2-0 την Μπορούσια Ντόρτμουντ και την τιμώρησε για την αδυναμία της να σκοράρει στο εξαιρετικό γι' αυτήν πρώτο ημίχρονο.

Οι Γερμανοί καθήλωσαν τη Ρεάλ στο πρώτο 45λεπτο και έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να προηγηθούν, αφού με το γρήγορο transition ανάγκασαν τον Κάρλο Αντσελότι να τραβήξει πιο πίσω τους χαφ του.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ βρήκε την ισορροπία της, ήταν πιο απειλητική, «χτύπησε» με τον Καρβαχάλ στο 74' και τελείωσε το ματς με τον Βινίσιους στο 83'.

Έτσι, την ώρα που η Ρεάλ πανηγύριζε τον 15ο τίτλο (σε 18 τελικούς), η Μπορούσια έμενε στον έναν χάνοντας δεύτερο συνεχόμενο τελικό στο Γουέμπλεϊ, μετά από εκείνον του 2013, με αντίπαλο την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Σλοβένος διαιτητής Σλάβκο Βίντσιτς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σλότερμπεκ, Ζάμπιτσερ, Χούμελς και Βινίσιους.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τσαν (81' Μάλεν), Ζάμπιτσερ, Σάντσο (88' Μπάινο-Γκίτενς), Μπραντ (81' Αλέ), Αντεγέμι (72' Ρόις), Φίλκρουγκ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (86' Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (85' Χοσέλου), Ροντρίγκο (90' Μιλιτάο), Βινίσιους (94' Λούκας Βάθκεθ).