Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου: Έκανε την κούρσα της ζωής του και κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης ο Παπαστάμος (βίντεο)

Τριπλή επιτυχία για τον Έλληνα πρωταθλητή, που έδωσε ραντεβού στο Παρίσι

17/06/2024 20:13

Κάνοντας μια κούρσα που θα μείνει στην ιστορία, ο Απόστολος Παπαστάμος στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης και παράλληλα εξασφάλιση την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο τελικός στα 400μ. μικτή ατομική στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι τα είχε όλα. Μέσα σε 4:10.83, όσο είναι ο εκπληκτικός χρόνος που σημείωσε, ο Παπαστάμος τα πέτυχε όλα: Αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ και πήρε ταυτόχρονα το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (4:12.50 το όριο).

Από το ξεκίνημα μπήκε να κάνει την κούρσα της ζωής του. Και την έκανε, αφήνοντας πίσω του τους Ούγγρους Χόλο και Μπόζορι. Από την πλευρά του, οΔανιήλ Γιουρτζίδης έδωσε και αυτός τον καλύτερο εαυτό του και τερμάτισε στην 4η θέση με 4:16.64.