EURO 2024: Χέρι-χέρι στους «16» Σλοβακία και Ρουμανία, εκτός συνέχειας η Ουκρανία (βίντεο)

Η τρίτη ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριο ήταν το Βέλγιο

26/06/2024 21:00

Απίστευτο φινάλε στον 5ο όμιλο, εκεί όπου και οι τέσσερις ομάδες συγκέντρωσαν τέσσερις βαθμούς, αλλά στην επόμενη φάση συνεχίζουν οι τρεις εξ αυτών.

Οι Σλοβακία και Ρουμανία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 και πήραν από ένα βαθμό, παίρνοντας ταυτόχρονα και το εισιτήριο για τους «16» του EURO 2024, με τους Ρουμάνους μάλιστα να προκρίνονται ως πρώτοι και τους Σλοβάκους ως δεύτεροι.

Ωστόσο, οι μεγάλοι χαμένοι της ημέρας ήταν οι Ουκρανοί, που ήρθαν επίσης ισόπαλοι 0-0 με τους Βέλγους λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων (είχαν χάσει με 3-0 από την Ρουμανία στην πρεμιέρα).

Βάσει των αποτελεσμάτων, λοιπόν, οι Βέλγοι θα αγωνιστούν κόντρα στη δευτεραθλήτρια κόσμου, Γαλλία.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ 1-1

Στην πρώτη επίσημη συνάντηση των δύο χωρών τον 21ο αιώνα, καμιά τους δεν αναδείχθηκε νικήτρια παρά τις ευκαιρίες που έχασαν αμφότερες για να πάρουν τη νίκη.

Στο 24’ η Σλοβακία άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Ντούντα από το ύψος του πέναλτι, όμως, στο 37’ η Ρουμανία κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χάντσκο στον Χάτζι και ο Μάριν με την εύστοχη εκτέλεσή του ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 53’ μετά από γύρισμα του Χάντσκο, ο Ντραγκουσίν προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά την έστειλε προς τη μικρή περιοχή, όπου τελικά επενέβη και έσωσε ο Νίτσα, γλιτώνοντας τους Ρουμάνους από μία μεγάλη γκάφα.

Ωστόσο, στο 61’ οι ίδιοι έχασαν δις την ευκαιρία να κάνουν το 2-1, αρχικά με τον Μάριν πήρε και στη συνέχεια με τον Ντράγκους.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (92’ Γκιόμπερ), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα, Ντούντα (92’ Μπέρο), Λομπότκα, Σχρανζ (77’ Ντούρις), Χαράσλιν (70’ Σούσλοβ), Στρέλετς (70’ Μπόζενικ).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Νίτσα, Ράτσιου, Ντραγκουσίν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν, Ραζβάν Μάριν (86’ Ρους), Στάντσιου, Χάτζι (66’ Μαν), Κομάν (58’ Σορέσκου), Ντράγκους (66’ Πούσκας).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ 0-0

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ - η Ουκρανία με το σουτ του Γιάρεμτσουκ στο 20' και αυτό του Ντόβμπικ στο 44’, ενώ το Βέλγιο στο 7ο λεπτό με τον Λουκάκου και στο 33’ και στο 45+1’ με τον Ντε Μπρόινε – στο δεύτερο οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που πίεσαν περισσότερο για το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βέλγοι, που είχαν στο ξεκίνημά του κατοχή 69% πίεσαν για το γκολ και έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0 στο 77’ με τον Καράσκο, ενώ οι Ουκρανοί στο 83’ προσπάθησαν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μαλινόφσκι να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά πρόλαβε ο Καστέλς.

Ο τελευταίος έκανε σωτήρια απόκρουση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σο σουτ του Σουντάκοφ, κρατώντας το μηδέν στο ματς.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Τζαμπάρνι, Σβάτοκ (81’ Γιαρμολένκο), Ματβιγένκο, Μικολένκο (58’ Ζιντσένκο), Σαπαρένκο (70’ Βανάτ), Μπράζκο (70’ Στεπανένκο), Σουντάκοφ, Γιάρεμτσουκ (70’ Μαλινόβσκι), Ντόβμπικ.

ΒΕΛΓΙΟ: Καστέλς, Βερτόνχεν, Φαές, Τεάτε, Καστάνιε, Ντε Μπρόινε, Ονανά, Τίλεμανς (62’ Μανγκαλά), Ντόκου (77’ Μπακαγιόκο), Λουκάκου (90’ Οπέντα), Τροσάρ (62’ Καράσκο).