EURO 2024: Έμεινε «ζωντανή» η παθιασμένη Αυστρία (βίντεο)

Νίκησε με 3-1 το σύνολο του Πρόμπιερζ και έστειλε για... διακοπές τους Πολωνούς

21/06/2024 20:58

Έχοντας υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, η Αυστρία επικράτησε της Πολωνίας με 3-1 και διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση, σε αντίθεση με το σύνολο του Πρόμπιερζ, που για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν πήρε τίποτα από το ματς.

Η Αυστρία μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα (1-0) μόλις στο 9ο λεπτό με την κεφαλιά του Τράουνερ, με την Πολωνία να βγάζει αντίδραση στο 18’, αλλά το σουτ του Ζαλέβσκι δεν βρήκε στόχο.

Δώδεκα λεπτά, ωστόσο, αργότερα οι Πολωνοί έφεραν το ματς στα ίσα, αφού ο Πιόντεκ πλάσαρε επιτυχημένα για το 1-1, ενώ στο 37’ οι Αυστριακοί είχαν μια καλή στιγμή στην αντεπίθεση με τον Ζάμπιτσερ, αλλά το σουτ του σταμάτησε πάνω στα σώματα των αντιπάλων.

Στο 66’ η Αυστρία πήρε ξανά προβάδισμα με τον Αρναούτοβιτς να κάνει ωραία κίνηση και με ωραίο σουτ να κάνει το 2-1, ενώ ο ίδιος παίκτης «σφράγισε» τη νίκη για την Αυστρία στο 78’, όταν πέτυχε το δεύτερο δικό του γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέσνι, Μπέντναρεκ, Νταβίντοβιτς, Κίβιορ, Φρανκόβσκι, Πιοτρόβσκι (46’ Μόντερ), Ζαλέβσκι, Σλισς, Μπούσκα (60’ Λεβαντόβσκι), Ζιελίνσκι, Πιόντεκ (60’ Σβιντέρσκι).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Πεντζ, Μουένε (63’ Πρας), Τράουνερ (59’ Ντάνσο), Λίνχαρτ, Πος, Σάιβαλντ, Γκρίλιτς (46’ Βίμερ), Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ, Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς.