EURO 2024: Η Ισπανία δάμασε και τα «λιοντάρια» και έγινε βασίλισσα της Ευρώπης (βίντεο)

Η «ρόχα» έδειξε την ποιότητά της στο πιο κρίσιμο σημείο του τελικού και με τη νίκη 2-1 επί της Αγγλίας, στο Βερολίνο, πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου για τέταρτη φορά στην ιστορία της

14/07/2024 23:55

Βασίλης Μόσχου

Οι Άγγλοι επινόησαν το ποδόσφαιρο αλλά οι Ισπανοί το έχουν εξελίξει και είναι πια πολύ καλύτεροι. Ο τελικός του EURO 2024 πιστοποίησε την ανωτερότητα της «ρόχα» που βγάζοντας την ποιότητά της στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου επικράτησε 2-1 της Αγγλίας και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι Ισπανοί, που πέτυχαν επτά νίκες σε ισάριθμα ματς, κατέκτησαν το τρόπαιο για τέταρτη φορά στην ιστορία τους ενώ τα «λιοντάρια» έμειναν για ακόμη μία φορά με την όρεξη (είχαν ηττηθεί από την Ιταλία το 2021) και παραμένουν χωρίς τίτλο στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση σε επίπεδο εθνικών ομάδων.

Στο ξεκίνημα του ματς οι Ισπανοί είχαν διαρκώς στην μπάλα στα πόδια τους, ενώ οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ (ο τεχνικός των "λιονταριών" ήταν καλά προετοιμασμένος για τη μάχη της τακτικής με τον Ντε λα Φουέντε) αμύνονταν χαμηλά περιμένοντας το παραμικρό λάθος για να χτυπήσουν στην κόντρα.

Μετά τα πρώτα 15 λεπτά όμως οι Άγγλοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό αλλά οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες και το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, σε συνθήκες απόλυτης αγωνιστικής ισορροπίας.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους Ισπανούς να πιέζουν και στο 48' η «ρόχα» άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο σουτ του Νίκο Γουίλιαμς ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Γιαμάλ και προσποίηση του Όλμο που τράβηξε πάνω του δύο αμυντικούς.

Περίπου δύο λεπτά αργότερα κι ενώ οι Αγγλοι δεν είχαν συνέλθει, η Ισπανία έχασε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ με τον Όλμο.

Η Αγγλία αναγκάστηκε να βγει από το καβούκι της και το ματς απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό. Η ομάδα του Σάουθεγκεϊτ απείλησε μάλιστα με τον Μπέλιγχαμ στο 64'. Λίγο αργότερα, ήταν η σειρά των Ισπανών να απειλήσουν με τον Γιαμάλ.

Η έμπνευση του Άγγλου τεχνικού να ρίξει στο ματς τον Πάλμερ αποδείχθηκε εξαιρετική και τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (73') ο νεαρός φορ ισοφάρισε σε 1-1 με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, προκαλώντας αμόκ στους συμπατριώτες του που κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη της εξέδρας.

Η Ισπανία αντέδρασε, πήρε ξανά την κατοχή της μπάλας και στο 82΄ο Πίκφορντ έκανε μεγάλη απόκρουση σε πλασέ του Γιαμάλ. Η ισπανική υπεροχή δεν έμεινε όμως χωρίς αντίκρισμα και στο 86' ο Ογιαρθάμπαλ έγραψε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στη «ρόχα» το ευρωπαϊκό στέμμα.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ (83' Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι (45' Θουμπιμέντι), Φαμπιάν Ρουίθ, Γιαμάλ (89' Μερίνο), Όλμο, Γουίλιαμς, Μοράτα (68' Ογιαρθάμπαλ).

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Σακά, Μέινου (70' Πάλμερ), Ράις, Σο, Φόντεν (89' Τόνι), Κέιν (61' Γουότκινς), Μπέλιγχαμ.