EURO 2024: Η Ισπανία βύθισε στο πένθος τη Γερμανία με γκολ στο 119' και πέρασε στα ημιτελικά (βίντεο)

Η «ρόχα» θριάμβευσε με 2-1 στη Στουτγκάρδη και απέκλεισε τη διοργανώτρια χώρα

05/07/2024 21:39

Το δικό της «Maracanazo» ζει πλέον η ποδοσφαιρική Γερμανία. Η τρομερή και αποτελεσματική Ισπανία έκανε το πρώτο από τα τρία μεγάλα βήματα που απαιτούνται, ώστε να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης.

Με την κεφαλιά του Μερίνο στο 119ο λεπτό η «ρόχα» νίκησε με 2-1 τη «μάνσαφτ» στη Στουτγκάρδη και πέρασε στην τετράδα του EURO 2024, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα η οποία θα επιβιώσει από την τιτανομαχία Πορτογαλία - Γαλλία (22:00) στο Αμβούργο.

Γρήγορο αλλά άγονο στο πρώτο ημίχρονο το ματς, που όμως πήρε γρήγορα «φωτιά» στο δεύτερο, με την ασίστ του Γιαμάλ στο 51' και το εν κινήσει πλασέ του Όλμο, ο οποίος μπήκε αναγκαστικά στον αγώνα μόλις στο 8' αντί του τραυματία Πέδρι.

Οι Γερμανοί επιστράτευσαν τον Φίλκρουγκ παίζοντας με συνεχόμενες σέντρες, ο φορ της Ντόρτμουντ είχε δοκάρι στο 77' και ο Βιρτς λύτρωσε την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν στο 89' σκοράροντας με διαγώνιο σουτ.

Στην παράταση οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, πριν η σέντρα του Όλμο και η κεφαλιά του Μερίνο στο 119' γράψουν την ιστορία του ντέρμπι.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ (46' Νάτσο Φερνάντεθ), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Ρουίθ (102' Χοσέλου), Γιαμάλ (63' Τόρες), Πέδρι (8' Όλμο), Ουίλιαμς (80' Μερίνο), Μοράτα (80' Οϊαρθάμπαλ).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα (80' Μίλερ), Ράουμ (57' Μίτελστεντ), Τσαν (46' Άντριτς), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (57' Φίλκρουγκ), Σανέ (46' Βιρτς), Χάβερτς (91' Άντον).