EURO 2024: Η κλάση του Γκιουλέρ χάρισε στην Τουρκία την πρώτη νίκη (βίντεο)

Με ένα απίστευτο γκολ του νεαρού άσου της Ρεάλ, η ομάδα του Βιντσέντζο Μοντέλα ξεκλείδωσε την άμυνα της μαχητικής Γεωργίας και πήρε τους τρεις βαθμούς (3-1), κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «16»

18/06/2024 21:01

Η Τουρκία τα βρήκε σκούρα κόντρα στην πρωτάρα Γεωργία, αλλά επιστρατεύοντας την ποιότητα των πρωτοκλασάτων της παικτών, πήρε τη νίκη με 3-1 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στους «16». Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο εξαιρετικός μεσοεπιθετικός της Ρεάλ, Αρντά Γκιουλέρ. Ο νεαρός βιρτουόζος πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο αποδείχθηκε καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα.

Οι Τούρκοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και πρεσάροντας ψηλά, έκλεισαν τους Γεωργιανούς στη μεγάλη περιοχή του Μαμαρντασβίλι. Η πίεση της ομάδας του Μοντέλα έφερε αποτέλεσμα αφού αποδιοργάνωσε την άμυνα της Γεωργίας. Στο 10' ο Αϊχάν προειδοποίησε σημαδεύοντας το δοκάρι και στο 25' ο Μουλντούρ άνοιξε το σκορ, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα των Τούρκων.

Η Τουρκία συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το δεύτερο γκολ και στο 27' ο Γιλντίζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως όφσαϊντ.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Τούρκοι θα είχαν εύκολη δουλειά, μετά το 30' η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην. Οι Γεωργιανοί αντεπιτέθηκαν, πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 32' ισοφάρισαν με τον Μικαουτάτζε. Τρία λεπτά αργότερα, κι ενώ οι παίκτες του Μοντέλα δεν είχαν ακόμη συνέλθει, ο Μικαουτάτζε έχασε κλασική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η Τουρκία έγινε πιο επιθετική και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ατομική ποιότητα των Τσαλχάνογλου και Γκιουλέρ. Η Γεωργία δέχτηκε μεγάλη πίεση και αναγκάστηκε να δώσει χώρο στους παίκτες του Μοντέλα που, προφανώς, δεν ήταν ικανοποιημένοι με την ισοπαλία.

Η ποιότητα των Τούρκων έκανε τελικά τη διαφορά αφού στο 65' ο τρομερός πιτσιρικάς της Ρεάλ Μαδρίτης, Αρντά Γκιουλέρ, πέτυχε το 2-1 με ένα απίστευτο σουτ που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γεωργιανό γκολκίπερ.

Η Γεωργία αντέδρασε αμέσως και εκτός από το δοκάρι του Κοχορασβίλι (70') είχε άλλο ένα δοκάρι και ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά. Οι Τούρκοι κράτησαν όμως το προβάδισμά τους και στην εκπνοή πέτυχαν το τελικό 3-1 με τον Ακτούρκογλου.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουνόκ, Ακαϊντίν, Κουκτσού, Γκιουλέρ (79' Γιαζιτζί), Μπαρντακτσί, Μουλντούρ (85' Τσελίκ), Τσαλχάνογλου, Γιλντίζ (85' Ακτούρκογλου), Καντιόγλου, Αϊχάν (79' Ντεμιράλ), Γιλμάζ.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε. Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια (85' Ζιζβιβάτζε), Κοχορασβίλι, Κβαρατσχέλια, Κακβετάτζε (74' Νταβιτασβίλι), Μεκβαμπισβίλι, Τσιταϊσβίλι (Λοτσοσβίλι), Μικαουτάτζε.