EURO 2024: Οι Χάβερτς και Μουσιάλα έστειλαν τη Γερμανία στα προημιτελικά (βίντεο)

Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 2-0 της Δανίας - Εικοσιπεντάλεπτη διακοπή στο ματς εξαιτίας έντονης χαλαζόπτωσης

30/06/2024 00:21

Η Γερμανία νίκησε με 2-0 τη Δανία σε νοκ-άουτ ματς στους «16» του EURO και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά εκεί όπου θα βρει απέναντί της τη νικήτρια του ζευγαριού Ισπανία – Γεωργία.

Με τον τρόπο αυτόν οι Γερμανοί πήραν και μια άτυπη «εκδίκηση» από τους Δανούς, οι οποίοι στον τελικό του ’92 τούς νίκησαν με 2-0 και κατέκτησαν τον τίτλο.

Στον αγωνιστικό τομέα, μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σλότερμπεκ πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ.

Η πρώτη απειλή της Δανίας ήρθε στο 21' με τον Έρικσεν, που όμως δεν βρήκε στόχο, ενώ 15 λεπτά αργότερα το ματς διεκόπη για ένα 25λεπτο εξαιτίας των έντονων καιρικών φαινομένων που έπληξαν το Ντόρτμουντ.

Οι Γερμανοί επέστρεψαν δυναμικά στο ματς και μέσα στο ίδιο λεπτό (37') είχαν δύο καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ με τους Χάβερτς και Σλότερμπεκ, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά των Δανών να φτάσουν κοντά στο 1-0 με τον Χόιλουντ.

Στο 50’ το σύνολο του Χιούλμαντ χάρη στον Άντερσον άνοιξε το σκορ στο ματς, ωστόσο, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το γκολ δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος ο Ντιλέινι.

Δύο λεπτά αργότερα οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Άντερσεν και ο Χάβερτς, που ανέλαβε να το εκτελέσει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος, μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα είχε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ του, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 68’, όμως, ο συμπαίκτης του Μουσιάλα νίκησε σε τετ α τετ τον Σμάιχελ και έκανε το 2-0 για την Γερμανία.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (81’ Χένριχς), Άντριχ (64’ Τζαν), Κρόος, Σανέ (88’ Άντον), Γκιντογκάν (64’ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα (81’ Βιρτς), Χάβερτς.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Α. Κρίστενσεν (81’ Μπρουν Λάρσεν), Μπαχ (81’ Κρίστιανσεν), Ντιλέινι (69’ Νέργκαρντ), Χόιμπιεργκ, Μέλε, Σκοβ Όλσεν (69’ Πόουλσεν), Χόιλουντ (81’ Βιντ), Έρικσεν (80’ Κρίστιανσεν).