EURO 2024: Προσπάθησε για την έκπληξη η Αλβανία, αλλά τελικά κυριάρχησε η Ιταλία (βίντεο)

Αν και η ομάδα του Σπαλέτι βρέθηκε να χάνει από τα αποδυτήρια, γύρισε το ματς μέσα σε ένα πεντάλεπτο, πήρε τη νίκη με 2-1 και βρέθηκε μαζί με την Ισπανία στην κορυφή του Β' ομίλου

15/06/2024 23:56

Η Αλβανία προσπάθησε να κάνει την έκπληξη, αλλά βρήκε απέναντί της μια αποφασισμένη Ιταλία, η οποία αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το ξεκίνημα του αγώνα, πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1, που την έστειλε στην κορυφή του Β' ομίλου μαζί με την Ισπανία.

Η Αλβανία αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με το τέρμα του Μπαϊράμι μόλις 23’’ μετά την έναρξη του αγώνα, σημειώνοντας το πιο γρήγορα τέρμα στην ιστορία των EURO, εντούτοις, είδε την Ιταλία να φτάνει στην ανατροπή σε 2-1 μέσα σε πέντε μόλις λεπτά (11’ Μπαστόνια, 16’ Μπαρέλα), ενώ στο 34’ έφτασε κοντά στο 3-1  με τον Φρατέζι, που βρήκε δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι της «Σκουάντρα Ατζούρα» έψαξαν το τρίτο τέρμα, πιέζοντας στο ματς, όμως, ο Στρακόσια έμοιαζε ανίκητος. Οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα και οι Αλβανοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 90’ με το πλασέ του Μανάι, αλλά ο Ντοναρούμα τού είπε «όχι».

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Ντι Μάρκο (83' Νταμιάν), Ζορζίνιο, Μπαρέλα (92' Φολουρόνσο), Φρατέζι, Κιέζα (77' Καμπιάζο), Πελεγκρίνι (77' Κριστάντε), Σκαμάκα (83' Ρετεγκί).

ΑΛΒΑΝΙΑ: Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι, Ασλάνι, Μπαϊράμι (87' Μούτσι), Σεφέρι (68’ Λάτσι), Ασάνι (68’ Χότζα), Μπρόγια (77' Μανάι).