EURO 2024: Στα ημιτελικά οι Άγγλοι, που έστειλαν σπίτι τους από την άσπρη βούλα τους Ελβετούς (βίντεο)

Μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση, τα «τρία λιοντάρια» σφράγισαν το εισιτήριο για τους «4», νικώντας με 5-3 στα πέναλτι

06/07/2024 21:44

Μπορεί σε ένα ακόμα παιχνίδι η Αγγλία να ήταν σκιά του εαυτού της, όμως μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση «καθάρισαν» την Ελβετία με 5-3 στα πέναλτι και τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του EURO 2024, εκεί όπου θα βρουν απέναντί τους τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στην Ολλανδία και την Τουρκία.

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο και δεν είχαν καμία τελική στην εστία, ενώ ο Σάκα ήταν ο μόνος που είχε προβληματίσει αρκετά την άμυνα της Ελβετίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και στο 51’, μετά από πάσα του Τσάκα στον Εμπολό στην περιοχή, αυτός γύρισε το κορμί του και έκανε το σουτ, αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε εύκολα. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ροντρίγκεζ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, Εμπολό και Κόνσα μονομάχησαν στον αέρα και ο πρώτος έστειλε την μπάλα προς την εστία με τον ώμο, αλλά εκεί ήταν ο Πίκφορντ.

Η Ελβετία συνέχισε να πιέζει τους Άγγλους, που είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και στο 74’ άνοιξε το σκορ, όταν μετά από γύρισμα του Εντόι και κακή προβολή του Στόουνς, ο Εμπολό από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η χαρά, όμως, των Ελβετών δεν κράτησε για πολύ, αφού η απάντηση της Αγγλίας ήρθε έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Σάκα με ένα ωραίο τελείωμα από μακριά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ζόμερ (1-1).

Οι δύο ομάδες πίεσαν μέχρι τέλους, με τον Τσούμπερ να πιάνει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά δεν είχε ισορροπία και η μπάλα πήγε ψηλά. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου στο πρώτο ημίχρονο αυτή, η Αγγλία ήταν αυτή που στεκόταν καλύτερα, έχοντας δύο ευκαιρίες αρχικά με τον Ράις στο 95’ και επτά λεπτά αργότερα με τον Μπέλιγχαμ, αλλά ο Ζόμερ ήταν εκεί.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Πάλμερ έκανε το 1-0 για την Αγγλία, ενώ ο Πίκφορντ είπε «όχι» στον Ακάντζι. Ο Μπέλιγχαμ έκανε το 2-0, ο Σαρ μείωσε σε 2-1 και ο Σάκα διαμόρφωσε το 3-1. Από την πλευρά του, ο Σακίρι μείωσε σε 3-2 για τους Ελβετούς, ο Τόνεϊ ευστόχησε για το 4-2, ο Αμντούνι μείωσε σε 4-3 και ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά (5-3).

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Κόνσα (78’ Πάλμερ), Τρίπιερ (78’ Έζε), Ράις, Μέινου (78’ Σο), Μπέλιγχαμ, Σάκα, Κέιν (109' Τόνεϊ), Φόντεν (115' Αλεξάντερ-Άρνολντ).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Σερ, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Ρίντερ (64’ Τσούμπερ), Εμπισέρ (118' Αμντουνί), Τσάκα, Φρόιλερ (118' Σιέρο), Βάργκας (64’ Γουιντμέρ), Εντόι (98' Ζακάρια), Εμπολό (109' Σατσίρι).