Europa League: Αυτός είναι ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα πλέι οφ

Η Σάμροκ Ρόβερς νίκησε με 3-1 την Τσέλιε στην παράταση και θα αντιμετωπίσει τον Δικέφαλο για μία θέση στους ομίλους

16/08/2024 00:41

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε ούτε φέτος να περάσει στην κυρίως φάση του Champions League, καθώς αποκλείστηκε από τη Μάλμε, όμως έχει εγγυημένη παρουσία σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Για αρχή, θα κληθεί να περάσει στη φάση των ομίλων του Europa League και αντίπαλός του στα πλέι οφ θα είναι η ιρλανδική Σάμροκ Ρόβερς, που μετά το εις βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα στη Σλοβενία, νίκησε με 3-1 εντός έδρας στην παράταση την Τσέλιε.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Γουότς με πέναλτι στο 37', για να πετύχει το 2-0 ο Φαρούτζα στο 41'. Η Τσέλιε μείωσε με τον Καρνίτσνικ στο 83' και έστειλε τη ρεβάνς στην παράταση, όπου ο Μπερκ διαμόρφωσε το 3-1 στο 96'.

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην Τούμπα στις 22 Αυγούστου και ο επαναληπτικός στο στάδιο «Τάλαχτ» στις 29 του ίδιου μήνα.

Υπενθυμίζεται ότι σε περίπτωση αποκλεισμού, ο ΠΑΟΚ θα συμμετάσχει στους ομίλους του Conference League, όπου πέρσι έφτασε μέχρι τα προημιτελικά γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη βελγική Κλαμπ Μπριζ.