Europa League: Σπουδαίο διπλό του Ολυμπιακού στο Μάλμε (βίντεο)

Με γκολ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί, οι ερυθρόλευκοι έφυγαν νικητές (1-0) από τη Σουηδία και έφτασαν τους έξι βαθμούς στη League Phase

25/10/2024 00:10

Ένα σπουδαίο διπλό που τον βάζει γερά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League πέτυχε απόψε ο Ολυμπιακός στη Σουηδία. Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, οι Πειραιώτες νίκησαν 1-0 στην έδρα της Μάλμε, για την 3η αγωνιστική της League Phase, φτάνοντας τους έξι βαθμούς στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα 45 λεπτά, έχοντας δοκάρι με τον Ζέλσον Μαρτίνς (10’) και γκολ με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί (30’), με τον Μαροκινό να αστοχεί σε πέναλτι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Λίγα πράγματα από τους Σουηδούς που ηττήθηκαν για δεύτερο φορά εντός έδρας – η πρώτη από τη Ρέιντζερς (0-2), προσεχή αντίπαλο των Πειραιωτών.

ΜΑΛΜΕ: Ντάλιν, Στρίγκερ, Ρέσλερ, Γιάνσον, Μπουζανέλο, Γιόνσεν (70’ Ρόζενγκρεν), Πένια, Αλί (70’ Μπεργκ), Λουκιλί (60’ Κρίστιανσεν), Μπολίν, Μποτχάιμ (81’ Ρικς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγα (11’ Πιρόλα/78’ Ντάνι Γκαρθία), Έσε, Μουζακίτης (78’ Κωστούλας), Τσικίνιο, Ροντινέι, Ζέλσον (85’ Μασούρας), Ελ Κααμπί (85’ Στάμενιτς).