Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: «Ιπτάμενος» Καραλής, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στην Ευρώπη (βίντεο)

Ο «Μανόλο» πήρε το πρώτο του μετάλλιο στον ανοιχτό, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ με 5.87μ.

13/06/2024 00:26

Έναν ακόμα απίστευτο αγώνα έκανε ο Εμμανουήλ Καραλής και πήρε το πρώτο του μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοικτού στίβου και το τρίτο σε διεθνείς διοργανώσεις.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στο άλμα επί κοντώ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη Ρώμη με άλμα στα 5,87μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ, αφού ξεπέρασε το δικό του 5.86μ. που είχε στο κλειστό.

Ο Καραλής άφησε τα 5,35μ. και ξεκίνησε τις προσπάθειές του στον τελικό από τα 5,50μ., το οποίο πέρασε με την πρώτη, ενώ συνέχισε ακάθεκτος, περνώντας και τα 5,65μ. για το 2/2.

Με 11 αθλητές να συνεχίζουν ο πήχης ανέβηκε στα 5,75μ., όπου και εκεί ο Καραλής πέρασε με επιτυχία απευθείας δείχνοντας τρομερή φόρμα. Στη συνέχεια, ο «Μανόλο» έκανε λάθος την στιγμή που πήγε να αφήσει το κοντάρι, με αποτέλεσμα να ρίξει τον πήχη που έχει τοποθετηθεί στα 5,82μ., όμως στη δεύτερη προσπάθεια τα πέρασε, μένοντας στο κυνήγι των μεταλλίων.

Το αγώνισμα συνεχίστηκε με πέντε αθλητές στα 5,87μ., ένα ύψος που ο Καραλής δεν είχε περάσει ποτέ στην καριέρα του, καθώς είχε ρεκόρ 5.86μ από τον κλειστό, αλλά το έκανε στην Ρώμη!