Φόρμουλα 1: Αγγίζει τον τίτλο ο Χάμιλτον

Ο Βρετανός πιλότος νίκησε στο ρωσικό γκραν πρι με... εντολή Mercedes

30/09/2018 17:11

Ο Λιούις Χάμιλτον πρώτευσε στο γκραν πρι της Ρωσίας που διεξήχθη στο Σότσι και ήταν ο 16ος αγώνας της χρονιάς στη Φόρμουλα 1. Ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes, ο οποίος έφτασε τις 70 νίκες στην καριέρα του, άφησε στην δεύτερη θέση τον «ομόσταυλό» του, Βάλτερι Μπότας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φινλανδός πήρε εντολή να αφήσει τον Χάμιλτον να περάσει, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Ferrari. Ο Χάμιλτον αύξησε στους 50 βαθμούς τη διαφορά του από τον Φέτελ στην κατάταξη των οδηγών, ενώ απομένουν πέντε γκραν πρι για το τέλος της σεζόν.