Γαλατάσαραϊ - ΠΑΟΚ 3-1: Προδόθηκε από την άμυνα (βίντεο)

Η ανασταλτική λειτουργία του Δικέφαλου έκανε την εις βάρος του διαφορά στην Κωνσταντινούπολη και αδίκησε την καλή παρουσία των ποδοσφαιριστών του Λουτσέσκου

25/09/2024 23:57

Ο ΠΑΟΚ έκανε την προσπάθειά του στην Κωνσταντινούπολη, όμως η δυσλειτουργία της άμυνας ήταν αυτή που έφερε την ήττα με 3-1 από τη Γαλατάσαραϊ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη League Phase του Europa League. Είναι ένα αποτέλεσμα που ναι μεν πονάει το ηθικό της ομάδας, όμως ο Δικέφαλος θα έχει τις ευκαιρίες του να διεκδικήσει μία θέση, τουλάχιστον, στο γκρουπ 9-24.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν «τρελός» από την αρχή ως το τέλος. Φάση στα 20'' για τη Γαλατά με τον Οσιμέν, διπλή απάντηση του ΠΑΟΚ με Κωνσταντέλια (5') και Ζίβκοβιτς (7') και την ώρα που ο Δικέφαλος αμυνόταν ψηλά σφίγγοντας τις γραμμές του, προσπαθούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και με λίγες πάσες να βρεθεί στα αντίπαλα καρέ.

Από την πλευρά της, η πρωταθλήτρια Τουρκίας έπαιξε με την τελευταία γραμμή άμυνας του ΠΑΟΚ και είχε τις στιγμές της με Οσιμέν (26'), Σάρα (27') και Ακγκιούν (42'), αλλά την πραγματικά μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο ΠΑΟΚ στο 45', όταν ο Κωνσταντέλιας νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Γκιουβέντς σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Η καλή προσπάθεια του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο πήγε στράφι στο 48'. Από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα κόλλησε, ο Οσιμέν πήδηξε μόνος του και έπιασε την κεφαλιά, με τον Μπάμπα να μπερδεύεται και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να ξαναβρεί σφυγμό και αντίδραση, το ματς πήρε απίθανο ρυθμό με την μπάλα πάνω-κάτω και στο 67' ο Κωνσταντέλιας, που νωρίτερα είχε σπαταλήσει τρεις ευκαιρίες, ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Ότο.

Όμως, οι προφανείς αμυντικές αδυναμίες του ΠΑΟΚ κόστισαν ξανά στο 76'. Οι Τούρκοι έπαιξαν... βόλεϊ εντός περιοχής, ο Οσιμέν έστρωσε στον Γιουνούς κι αυτός σημείωσε το 2-1, παρά την προσπάθεια του Κοτάρσκι.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ανακάτεψε την τράπουλα με Τισουντάλι στην κορυφή, Ζίβκοβιτς και Ντεσπόντοφ στα «φτερά» και Τάισον στον άξονα, αλλά όχι μόνο δεν ήλθε η δεύτερη ισοφάριση, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γαλατάσαραϊ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ικάρντι.

Ο Ισπανός διαιτητής Αλεχάνδρο Ερνάντεθ «κιτρίνισε» τους Αϊχάν και Οζντόεφ.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Γκιουβέντς, Αϊχάν (84' Γιέλερτ), Σάντσες, Μπαρνταχτσί, Τζέικομπς, Σαρά, Τορέιρα, Γιλμάζ (87' Μπατσουαγί), Μέρτενς (78' Ντεμιρμπάι), Ακγκιούν (88' Κιουτλού), Οσιμέν (78' Ικάρντι).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα, Οζντόεφ (77' Σβαμπ), Καμαρά (82' Μπακαγιόκο), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (78' Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τσάλοφ (70' Τισουντάλι).