Η Ισπανία νίκησε την Κροατία στα πέναλτι και κατέκτησε το Nations League (βίντεο)

Χωρίς γκολ το 90λεπτο και η παράταση, ήρωας ο τερματοφύλακας Σιμόν στη «ρωσική ρουλέτα»

19/06/2023 00:43

Με ήρωα τον Ουνάι Σιμόν, που απέκρουσε δύο πέναλτι, η Ισπανία πρόσθεσε το τρόπαιο του Nations League στη συλλογή τίτλων της εθνικής της ομάδας.

Μετά από 120 «άσφαιρα» λεπτά, η «ρόχα» νίκησε την Κροατία με 5-4 στα πέναλτι στο στάδιο «Ντε Κάιπ» του Ρότερνταμ και κατέκτησε το τρίτο Nations League της UEFA, διαδεχόμενη την Πορτογαλία και τη Γαλλία που είχαν κερδίσει τις δύο πρώτες διοργανώσεις. Η «χρυσή γενιά» της «Χρβάτσκα» δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά, πιθανότατα στην τελευταία ευκαιρία της, να πανηγυρίσει ένα τρόπαιο.

Η «ρωσική ρουλέτα» ξεκίνησε με έξι εύστοχες εκτελέσεις, πριν ο Ουνάι Σιμόν αποκρούσει με το πόδι το σουτ του Μάγερ. Ο Ασένσιο ευστόχησε και η Ισπανία βρέθηκε «αγκαλιά» με τον τρόπαιο, παρά την ισοφάριση (4-4) από τον Πέρισιτς. Ο Λαπόρτ όμως έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έδωσε παράταση στην αγωνία.

Ο Σιμόν δήλωσε ξανά παρών νικώντας τον Πέτκοβιτς και ο Καρβαχάλ με τρομερή ψυχραιμία «έσκαψε» την μπάλα και χάρισε στη «ρόχα» το τρόπαιο, σπάζοντας και την κατάρα των πέναλτι για την ομάδα του, που είχε αποκλειστεί με αυτό τον τρόπο στα δύο τελευταία Μουντιάλ, αλλά και στο τελευταίο EURO.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (112' Στάνισιτς), Σούταλο, Έρλιτς, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Κόβασιτς, Πάσαλιτς (61' Πέτκοβιτς), Ιβάνουσετς (78' Βλάσιτς), Κράμαριτς (90' Μάγερ).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Ζόρντι Αλμπα, Λαπόρτ, Λε Νορμάν (78' Νάτσο), Νάβας (97' Καρβαχάλ), Ρουίθ (77' Μερίνο), Ρόδρι, Πίνο (66' Φάτι), Γκάβι (87' Όλμο), Ασένσιο, Μοράτα (66' Χοσέλου).