Κύπελλο: Η δουλειά έγινε για τον ΠΑΟΚ στην Καλαμάτα (βίντεο)

Χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοσή του, ο Δικέφαλος νίκησε με 2-0 και ουσιαστικά καπάρωσε μία θέση στην οκτάδα

14/12/2022 16:55

Ο πρώτος αγώνας του ΠΑΟΚ με την Καλαμάτα για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας περισσότερο έμοιαζε με συνέχεια των φιλικών ματς του Δικέφαλου κατά τη χειμερινή διακοπή για το Μουντιάλ παρά με επίσημη αναμέτρηση.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έψαχνε τα πατήματά της και δεν έπαιξε θελκτικό ποδόσφαιρο, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να νικήσει με 2-0 στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας και να γίνει το απόλυτο αφεντικό στη μάχη για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή, αλλά δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Τελικά, το κατάφερε στο 26', με τον Ολιβέιρα να ευστοχεί σε πέναλτι, που κέρδισε ο Κωνσταντέλιας.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 42', ο Κοτάρσκι γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από την ισοφάριση, αφού επενέβη με εκπληκτική προσπάθεια σε κοντινό σουτ του Μπακαγιόκο.

Πολλές φάσεις δεν είχε ούτε το δεύτερο ημίχρονο, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν σε δεύτερο γκολ στο 78', με τον νεοεισελθόντα Μπράντον Τόμας να σκοράρει με όμορφο πλασέ στις πρώτες του επαφές με την μπάλα.

Ο διαιτητής Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μαβινγκά, Τάτο, Σάστρε, Ολιβέιρα και Αουγκούστο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Μαβινγκά (85' Άλβες), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος (85' Μπενίτες), Καραγκούνης, Μόζερ (68' Τάτος), Ρόβας (85' Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης (74' Βασιλόγιαννης).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Νέσμπεργκ (57' Κουλιεράκης), Κάργας, Σάστρε (75' Βιεϊρίνια), Φιλίπε Σοάρες (65' Σβαμπ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (65' Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (75' Τόμας).