Κύπελλο: Ο Άρης ολοκλήρωσε τη δουλειά και περιμένει τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου επιβεβαίωσε τη δεδομένη ανωτερότητά της έναντι του Λεβαδειακού επικρατώντας και στο δεύτερο ματς (1-0) και εκτός απροόπτου, στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τους πρωταθλητές

11/01/2023 17:59

Βασίλης Μόσχου

Οι βάσεις της πρόκρισης είχαν μπει από το πρώτο ματς, με τη νίκη 2-1 στη Λιβαδειά. Η ρεβάνς στο Χαριλάου δεν έκρυβε εκπλήξεις και επικρατώντας για δεύτερη φορά (1-0), ο Άρης εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου, όπου, αν δεν συμβούν τρομερά πράγματα, θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Οι κιτρινόμαυροι, που ξεκίνησαν με τον Καμάτσο σε ρόλο σέντερ φορ, είχαν από την αρχή τον έλεγχο του ματς αλλά δεν δημιούργησαν μεγάλες φάσεις.

Μολονότι δεν άσκησε ασφυκτική πίεση στην αντίπαλη άμυνα, η ομάδα του Άλαν Πάρντιου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 35' με πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι του Τζιμόπουλου και εκτελέστηκε εύστοχα από τον Μαντσίνι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (46') ο Άρης βρέθηκε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά Μανού Γκαρθία έχασε μία κλασική ευκαιρία να σκοράρει. Λίγο αργότερα (50'), ο Ισπανός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Άρης, πάντως, δεν απειλήθηκε (στο 74' μάλιστα είχε δεύτερο δοκάρι με τον Καμάτσο) και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου, όπου εκτός απροόπτου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, που είχε νικήσει 4-1 τον Ατρόμητο στο πρώτο ματς του ζευγαριού, στον Πειραιά.

Στα τελευταία 15 λεπτά αγωνίστηκε και ο Αμπουμπακάρ Καμαρά, που επέστρεψε χτες στο Χαριλάου ως δανεικός από τον Ολυμπιακό.

Ο διαιτητής Τσέτσιλας (Γρεβενών) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τόρο, Ετέμπο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46' Εμπακατά), Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ετέμπο (86' Μαζικού), Νταμπό (46' Ντουκουρέ), Καμάτσο (78' Καμαρά), Ματέο Γκαρσία, Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι (69' Ιτούρμπε).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56' Βρακάς), Μπάχανακ, Μεχία (76' Νταμπό), Τζιμόπουλος, Παναγιώτου, Νίκας, Τσάπρας, Τορό, Μουτίνιο (48' Συμελίδης), Τσιριγώτης (46' Δούμτσιος).

* Στο πρώτο ματς της ημέρας, ο Απόλλων Παραλιμνίου έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά νικώντας εκτός έδρας με 2-1 τον Αγ. Νικόλαο στην παράταση.