Μπάσκετ: «Απόντες» ξανά οι Αμερικανοί, ήττα του Ηρακλή στα Μέγαρα (βίντεο)

Οι κυανόλευκοι έχασαν με 89-85 από τη ΝΕ Μεγαρίδας για την 3η αγωνιστική της Elite League

18/10/2023 18:18

Με 12 πόντους και 10 ασίστ τελείωσε τον αγώνα ο Στεν Σοκ

Όσο οι ξένοι δεν «τραβάνε», ο Ηρακλής δεν θα έχει ελπίδες ανόδου στην Basket League. Οι κυανόλευκοι έχασαν με 89-85 από τη ΝΕ Μεγαρίδας στα Μέγαρα και μετά από τρεις αγωνιστικές στην Elite League μετρούν μία εντός έδρας νίκη και δύο εκτός έδρας ήττες.

Ο Ηρακλής δεν πήρε ούτε σήμερα βοήθειες από τους δύο Αμερικανούς, Τόμπσον και Μπέικερ, με αποτέλεσμα να τραβάει ξανά... κουπί ο Μαστρογιαννόπουλος, με συμπαραστάτες τους Σοκ και Σαρικόπουλο.

Οι γηπεδούχοι είχαν ισχνό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ηρακλή να ανατρέπει την κατάσταση στην τρίτη περίοδο. Όμως, με ένα σερί 9-0 η Μεγαρίδα μετέτρεψε το 64-69 σε 73-69 και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν στο σκορ, χωρίς τελικά να καταφέρουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 45-41, 61-64, 89-85.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ (Μάνταλος): Μπράντφορντ 16 (1), Γκατζιάς 6, Ζαραϊδώνης 3 (1), Τσόχλας 13 (3), Κοκορέλης, Καλλινικίδης 9 (1), Αρνοκούρος, Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 24 (2), Παπαρέγκας 15 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιαπλές): Τόμπσον 7 (1), Σοκ 12 (3), Πουλιανίτης 2, Πράπας 2, Πρόισκος 7 (2), Μερμίγκης 6 (2), Ζορμπάς 6, Μπέικερ 5, Σαρικόπουλος 15, Μαστρογιαννόπουλος 23 (3).