Μπάσκετ: Άστοχος στο φινάλε ο Ηρακλής και δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα (βίντεο)

Η Ελευθερούπολη πέρασε νικηφόρα από το Ιβανώφειο, νικώντας τους κυανόλευκους με 74-71

16/10/2024 18:44

Τη δεύτερη φετινή του ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε ο Ηρακλής, που δεν τα κατάφερε στο Ιβανώφειο, από το οποίο πέρασε νικηφόρα με 74-71 η Ελευθερούπολη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Καβάλας να πατάει… γκάζι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και να προηγείται με 59-53.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν σταθερή μια διαφορά της τάξης των 4-6 πόντων μέχρι το φινάλε του αγώνα, με τον Μαστρογιαννόπουλο να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων 20'' πριν το φινάλε για να ισοφαρίσει σε 74-74 για την ομάδα, ενώ ακολούθησε δύο ακόμα άστοχα τρίποντα των Μαλέσεβιτς και Τσιακμά.

Να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο του αγώνα οι κυανόλευκοι βράβευσαν τον Γιούρι Ζντοβντς.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-33, 51-57, 71-74.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Άλεξιτς): Σταμάτης, Παπαρέγκας 3 (1), Τσιακμάς 9 (1), Κέσαρ 18 (2), Λιάπης, Καμπουρίδης 8, Μαλέσεβιτς 12, Καλόγηρος 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος 14 (2).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Μερμίγκης, Γκάθραϊτ 11 (1), Καψαλός 8, Καμάρας 24 (3), Καρράς 2, Μπαρτ 12, Καμπερίδης 12, Λογοθέτης, Μαστόρος 5.