Μπάσκετ: Πολύ μεγάλη νίκη για τον Ηρακλή

Οι κυανόλευκοι επικράτησαν στην παράταση με 93-90 επί του Ιωνικού Νίκαιας στο Ιβανώφειο

12/12/2018 20:20

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε στο Ιβανώφειο ο Ηρακλής με 93-90 επί του Ιωνικού Νίκαιας, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών, που κρίθηκε στην παράταση. Οι κυανόλευκοι είναι πλέον μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν ο Ιωνικός εξασφάλισε προβάδισμα που κυμαινόταν από τους 4 μέχρι τους 7 πόντους. Μάλιστα, στο 36' το σκορ ήταν 71-78, αλλά η ομάδα του Κώστα Μέξα εξαπέλυσε αντεπίθεση και μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια. Στο 1'' πριν τη λήξη και με το σκορ στο 81-82, ο Ρουτκάουσκας κέρδισε φάουλ, αλλά λόγω του τραυματισμού του στο μάτι, εκτελεστής ήταν ο Αποστολίδης, που με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ηρακλής έπαιξε χωρίς τον Σοκ, που υπέστη τράβηγμα στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας. Παρότι ο Ιωνικός προηγήθηκε με διαφορά τεσσάρων πόντων, ο Ηρακλής γύρισε το παιχνίδι και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 48-47, 61-62, 82-82 (κ.α.), 93-90 (παρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας 6, Σοκ 11 (2), Ρουτκάουσκας 23, Πολυτάρχου 13 (3), Κακαρούδης 23 (1), Αποστολίδης 1, Καλαϊτζίδης 10 (2), Γιαννακίδης 4 (1), Τζουγκαράκης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Βασιλόπουλος 10 (1), Δημητριάδης 15 (2), Καράμπουλας 15, Μπατής 5 (1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 12, Κομποδιέτας 2, Σάφτενααρ 12, Κατούφας 4, Σαχπατζίδης, Κανονίδης 9 (2), Τσαγκαράκης 6 (1).

* Στο έτερο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής, το Ψυχικό νίκησε το Μαρούσι με 89-71.