Μπάσκετ: Δεύτερη ήττα για τον Άρη στο Eurocup, 68-63 από την Τουρκ Τέλεκομ στο Παλέ

Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν από το -10 του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο τέλος δεν άντεξαν

02/10/2024 22:08

Η δεύτερη απόπειρα του Άρη να «γράψει» την παρθενική του νίκη στο φετινό Eurocup ήταν επίσης αποτυχημένη. Μετά τη βαριά ήττα με 95-75 από τη Βενέτσια στην Ιταλία, οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 68-63 από την Τουρκ Τέλεκομ στο «Nick Galis Hall».

Η εικόνα του Άρη ήταν πολύ προβληματική στο πρώτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου οι Τούρκοι είχαν εξασφαλίσει διαφορά οκτώ πόντων, που έγιναν δέκα στη λήξη του ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 21-9 ο Άρης πέρασε μπροστά με 47-45, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και δεν απέφυγε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 13 (1), Τολιόπουλος 8 (2), ΝτεΤζούλιους 12 (1), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 4, Ρόμπερτς 14, Μαντζούκας 5 (1).

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Τζαν): Χάιντεγκερ 3 (1), Ντουρμάζ 2, Άκπιναρ 13 (3), Αλεξάντερ 12, Μπράουν 17 (1), Τουντζά, Αγκβά, Μπες, Χάνλαν 6, Χαραλαμπόπουλος 15 (2), Μακουντού.

Αποθέωση για Γκαρθία και Χάνλαν

Στις κερκίδες του Παλέ βρέθηκαν εκλεκτοί προσκεκλημένοι, ανάμεσά τους και τα μέλη της ποδοσφαιρικής ομάδας. Εκείνος που έκλεψε την παράσταση, ήταν ο Μανού Γκαρθία, που μάλιστα δοκίμασε να κάνει και μερικά σουτ, λίγα 24ωρα μετά το τρομερό γκολ που πέτυχε και χάρισε στον Άρη τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Παρών ήταν, επίσης, ο Ολίβιερ Χάνλαν, που αν και αντίπαλος πλέον, βραβεύτηκε από τον πρόεδρο της ΚΑΕ Χάρη Παπαγεωργίου.