Μπάσκετ: Επιστροφή στις ευρωπαϊκές νίκες για τον Άρη

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν της λιθουανικής Λιετκαμπέλις με 69-60 στο Παλέ

12/12/2023 22:05

Ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup έμεινε ο Άρης. Οι κιτρινόμαυροι νίκησαν με 69-60 τη Λιετκαμπέλις στο Παλέ και έχουν πλέον ρεκόρ 4-7, ίδιο με τους Λιθουανούς, οι οποίοι είχαν νικήσει με διαφορά 10 πόντων στον πρώτο αγώνα.

Κλειδί για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν η άμυνά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις οκτώ πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς είδαν τη Λιετκαμπέλις να αντεπιτίθεται στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο να παίρνει και προβάδισμα ενός πόντου, αλλά με επιμέρους σκορ 13-3 ο Άρης πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 16 (2), Καρ 3, Μπλούμπεργκς 5 (1), Φίλλιος, Μποχωρίδης 2, Περσίδης, Ντε Σόουζα 8, Χάρελ 18 (4), Μπάνκστον 4, Γκάλινατ 13 (3).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Στελμάχερς): Λελεβίτσιους 2, Στούκνις 2, Σλαβίνσκας, Μαλντούνας 1, Βάρνας 12 (1), Μπίρτσεβιτς 8 (2), Ορέλικ 9 (3), Πόποβιτς 10, Σιρβίντις 16 (2).