Μπάσκετ: Φινάλε γκραν γκινιόλ με νικητή τον Άρη στο Αλεξάνδρειο (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι, που βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 11 πόντους, έκαναν υπερπροσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 76-75 της Μπούντουτσνοστ

17/01/2024 22:07

Ελένη Τσαλκατίδου

Διά πυρός και σιδήρου ο Άρης κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε, δηλαδή τη νίκη με 76-75 απέναντι στην Μπούντουτσνοστ και να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του EuroCup.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στα μισά της δεύτερης περιόδου με 11 πόντους (36-25) εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Καστρίτη.

Οι τελευταίοι συμμάζεψαν τη διαφορά στο ημίχρονο (34-39), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαυροβούνιοι ξέφυγαν εκ νέου με 11 πόντους (57-48), έχοντας καλύτερα ποσοστά στα δίποντα και όντας καλύτεροι στις ασίστ και στα κλεψίματα.

Οι κιτρινόμαυροι, ωστόσο, δεν το έβαλαν και πάλι κάτω και όχι ισοφάρισαν σε 66-66 στο 35', αλλά προσπέρασαν και με 71-68. Το ματς κρίθηκε με το φόλοου απ του Γκάλινατ στο άστοχο σουτ του Χάρελ, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 76-75 στα 8'' πριν το φινάλε, ενώ ακολούθησε άστοχη επίθεση από τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-65.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 2, Σανόγκο 6 (1), Τολιόπουλος 20 (4), Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς 4 (1), Μποχωρίδης 9 (1), Ντε Σόουζα 9, Χάρελ 6 (2), Μπάνκστον 3, Γκάλινατ 14 (1).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ζάκελι): Μιχαήλοβιτς 4, Μαγκί 6 (1), Μακούντου 4, Φέρελ 13 (3), Γκμπόβιτς, Τζόουνς 9, Τανάσκοβιτς 10, Ράιτ 14 (1), Πωλ 4 (1), Καμένιας 11.