Μπάσκετ: Η ασταμάτητη Εθνική έβγαλε νοκ άουτ και την Κροατία και έκλεισε θέση στους Ολυμπιακούς του Παρισιού (βίντεο)

Μετά τον θρίαμβο κόντρα στη Σλοβενία, η «επίσημη αγαπημένη» έκανε άλλη μία επίδειξη δύναμης και επικρατώντας με 80-69 επιστρέφει στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση 16 χρόνια μετά την τελευταία της συμμετοχή, στο Πεκίνο

07/07/2024 22:42

Η νέα Εθνική του Βασίλη Σπανούλη κάνει τους Έλληνες να ονειρεύονται ξανά. Μετά το πάρτι κόντρα στη Σλοβενία του Ντόντσιτς, η ελληνική ομάδα κέρδισε (έστω και πιο δύσκολα) και τον τελικό κόντρα στην Κροατία με 80-69 και έκλεισε θέση για το Παρίσι. Η Εθνική επιστρέφει έτσι στους Ολυμπιακούς 16 χρόνια μετά την τελευταία της συμμετοχή, στους Αγώνες του Πεκίνου, το 2008.

Οι Κροάτες ήταν καλά διαβασμένοι και σε αντίθεση με τους Σλοβένους δεν επέτρεψαν στην Εθνική μας να επιβάλει έναν γρήγορο ρυθμό στο ματς. Κάπως έτσι το ματς έγινε ντέρμπι και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν κατάφερε να παίξει το παιχνίδι του και να αξιοποιήσει τα τρομερά σωματικά του προσόντα.

Η ελληνική ομάδα είχε όμως σε μεγάλη μέρα τον Παπαγιάννη που με 4/5 τρίποντα, στο πρώτο μέρος, έκανε σμπαράλια την κροατική άμυνα, αντισταθμίζοντας τους χαμένους πόντους από την αδυναμία του Γιάννη να διεισδύσει στο αντίπαλο καλάθι.

Σημαντική συμβολή στο επιθετικό παιχνίδι της Εθνικής είχαν και οι Νικ Καλάθης, Βασίλης Τολιόπουλος που δεν δίστασαν να αναλάβουν πρωτοβουλίες και να επιχειρήσουν δύσκολα σουτ. Με αυτά και με αυτά, η Εθνική έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά (45-39).

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική βελτίωσε αισθητά την αμυντική της συμπεριφορά με αποτέλεσμα να βγάλει εκδηλώσει τις γρήγορες επιθέσεις που έλειπαν στο πρώτο ημίχρονο. Η αλλαγή στο ρυθμό και το στιλ του αγώνα βοήθησε και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που ανέβασε αισθητά την απόδοσή του.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και στην τελευταία περίοδο και διατηρώντας τον πλήρη έλεγχο του ματς έφτασαν στη μεγάλη νίκη 80-69. Η Ελλάδα επέστρεψε και θα ετοιμάζει βαλίτσες για το Παρίσι!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6, Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (3), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (5), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (1), Μήτογλου 2.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4, Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (1), Σάριτς 14 (2), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19, Νάκιτς.