Μπάσκετ: Η Μπενφίκα έστησε μπλόκο στον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Πρώτη ήττα του Δικέφαλου στο Champions League, με 94-72 από τους Πορτογάλους στη Λισαβώνα

01/11/2023 23:37

Έχοντας ως «προίκα» το σπουδαίο διπλό επί της Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη, ο ΠΑΟΚ πήγε στη Λισαβώνα για τη δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη στο Champions League, σε ματς με αντίπαλο ακόμη πιο κοντά στα μέτρα του, αλλά το αποτέλεσμα ήταν τελείως διαφορετικό, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να γνωρίζει την ήττα με 94-72.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα και τα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο βρέθηκε να χάνει με 7-0 και 15-7, πριν μαζέψει τη διαφορά, αλλά η πραγματικά μεγάλη ζημιά έγινε στο δεύτερο. Με σερί 11-0 οι Πορτογάλοι μετέτρεψαν το 40-41 σε 51-41, αφού ο Δικέφαλος έμεινε χωρίς πόντο για 5:48.

Οι δύο αποψινοί αντίπαλοι είναι στο 1-1, όπως και η Χαποέλ Ιερουσαλήμ, που νίκησε στην παράταση με 99-96 τη Γαλατάσαραϊ, η οποία βρίσκεται στο 0-2.

Για την 3η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί στους Ισραηλινούς στην Πυλαία (15/11, 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Άλβες): Μπρούσαρντ 5 (1), Σίλβα, Ντρέτσελ 12 (2), Ρομντέιν 1, Γκαμέιρο 3 (1), Γκόμες 5, Ντάγκλας 14 (3), Κάρτερ 26, Ρελβάο, Αλμέιντα 26 (4).

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν 6 (1), Γκίλμορ 3 (1), ΜακΝίς 6, Χάρισον 7 (1), Τσιακμάς 6 (2), Σχίζας, Τσαϊρέλης 10, Φρίντρικσον 16 (1), Μαργαρίτης 11 (2), Μπελιάουσκας 7.