Μπάσκετ: Ήττα με θετικά μηνύματα για την Εθνική κόντρα στις ΗΠΑ (βίντεο)

Το σύνολο του Ιτούδη έχασε με 108-86, αλλά κρατάει την καλή αντίδραση που έβγαλε στη δεύτερη περίοδο

18/08/2023 21:02

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε με 108-86 από την αντίστοιχη των ΗΠΑ στο πλαίσιο του πέμπτου φιλικού της αγώνα στο δρόμο προς το παγκόσμιο κύπελλο 2023, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τις 28 Αυγούστου, όταν και θα τα ξαναπούν στη Μανίλα για τη 2η αγωνιστική της α' φάσης της διοργάνωσης.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι Αμερικανοί, εκμεταλλευόμενοι την καλή τους άμυνα και τα εύστοχα σουτ τους, σε συνδυασμό με την καλή χημεία που έχουν στο παιχνίδι τους, πάτησαν γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισαν προηγούμενοι με 15 πόντους (32-17).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα των παικτών του Ιτούδη στη δεύτερη περίοδο, όπου κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, χάρη στη βελτιωμένη τους εικόνα σε άμυνα και επίθεση, μειώνοντας ακόμα και στους έξι πόντους (37-31) στο 14’.

Ό,τι έφτιαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο το «γκρέμισε» στο τρίτο, αφού η αστοχία της στην επίθεση την άφησε πίσω με 86-67 (30’)

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν 13η φορά που οι διεθνείς μας αντιμετώπισαν τους Αμερικάνους, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μετράει μόλις νίκη το μακρινό 2006, ενώ είναι η πρώτη φορά που οι ΗΠΑ έβαλαν πάνω από 100 πόντους κόντρα στην Ελλάδα μετά από έξι ματς και το 1996 στην Ιντιανάπολις.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 86-67, 108-86.

ΗΠΑ (Κερ): Μπρίτζες 10 (1), Ίνγκραμ 7 (1), Τζάκσον 11, Έντουαρντς 21 (3), Μπράνσον 9, Κέσλερ 7, Πόρτις 10, Χαλιμπάρτον 6 (1), Τζόνσον 13, Ριβς (11 (2), Χαρτ 1, Μπανκέρο 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Παπαπέτρου 9 (2), Μήτογλου 4, Παπαγιάννης 11 (2), Λούντζης 9 (1), Γουόκαπ 11 (3), Αντετοκούνμπο Θ. 4, Λαρεντζάκης 10 (1), Ρογκαβόπουλος 12, Τσαλμπούρης 2, Καλαϊτζάκης Π. 12, Μποχωρίδης 2, Μωραΐτης.