Μπάσκετ: Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Άρη από την Κλουζ (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με το... αριστερό στην Ευρώπη το 2024, με τους Ρουμάνους να επικρατούν εύκολα με 90-74

10/01/2024 21:00

Ελένη Τσαλκατίδου

Την ήττα με 90-74 γνώρισε ο Άρης στη Ρουμανία από την Κλουζ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του EuroCup, μην έχοντας λύσεις στην επίθεση.

Οι κιτρινόμαυροι δεν ξεκίνησαν καλά και πέρασαν μπροστά για πρώτη και τελευταία φορά με 16-15 στο 7’, αφού από εκεί και μετά η Κλουζ πάτησε… γκάζι προηγήθηκε ακόμα και με δέκα πόντους (34-24) στο 15’.

Οι παίκτες του Καστρίτη προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο έχασαν κάθε επαφή με το σκορ, με τους Ρουμάνους να παίρνουν προβάδισμα 22 πόντους (74-52) στο 29’.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στην τέταρτη περίοδο, με τους κιτρινόμαυρους να μειώνουν απλά στο φινάλε, χάρη στο «ξύπνημα» του Σταρκ.

Επόμενος αντίπαλος του Άρη είναι η Ποντγκόριτσα την ερχόμενη Τετάρτη (17/1, 20:00) στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74.

ΚΛΟΥΖ (Σιλβασάν): Γκούζμαν 3, Μέγερις 2, Σίλεϊ 13 (3), Στιπάνοβιτς 16, Κατ 18, Ματσιούκα, Έντι 8 (2), Τζόουνς 17 (2), Ρίτσαρντ 4, Μοκόκα 9.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 13 (2), Σανόγκο, Τολιόπουλος 7 (1), Μπλούμπεργκς 8 (2), Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 14, Χάρελ 8, Μπάνκστον 6, Γκάλινατ 9 (1).