Μπάσκετ: Κούραση, λάθη και ήττα από την Τσεντεβίτα για τον Άρη

Οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 82-75 από τους Σλοβένους στην 4η αγωνιστική του EuroCup

23/10/2024 22:12

Ελένη Τσαλκατίδου

Ο Άρης έφτασε κοντά στη δεύτερη ευρωπαϊκή του νίκη στο EuroCup, ωστόσο, η Τσεντεβίτα τον αιφνιδίασε στην τελευταία περίοδο και έφυγε αυτή νικήτρια από το Αλεξάνδρειο με 82-75, με τους κιτρινόμαυρους να βρίσκονται στο 1-4.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τους Σλοβένους να παίρνουν προβάδισμα πέντε πόντων (16-11), με τους κιτρινόμαυρους να απαντούν άμεσα και να ισοφαρίζουν σε 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των παικτών του Γιάννη Καστρίτη να κάνουν το δικό τους ξέσπασμα κυρίως από τη βολή του τριπόντου και με ένα επιμέρους σκορ 24-14 αλλά και μπροστάρηδες τους Τολιόπουλο και Νόλεϊ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 48-37.

Στο ξεκίνημα του τρίτου ημιχρόνου, ο Άρης μπήκε με το ίδιο πάθος, αλλά η Τσεντεβίτα βρήκε τον τρόπο να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει σε 56-54.

Αν και οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στη λήξη της τρίτης περιόδου και ξέφυγαν με 61-54, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 66-66 στο 34', ενώ προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 71-66, «τρέχοντας» ένα σερί 10-0.

Ακολούθησε ντέρμπι τα δύο τελευταία λεπτά στο Αλεξάνδρειο, με τους Σλοβένους να έχουν το πάνω χέρι και τον Άρη μετά το 75-78 να μην μπορεί να αντιδράσει, «πληρώνοντας» και τα πολλά του λάθη στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-37, 61-54, 75-82.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 15 (1), Τολιόπουλος 17 (4), Ντε Τζούλιους 10 (1), Χατζηδάκης 2, Λαζέφσκι, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης, Βισσαρίου, Γούντμπερι 5 (1), Ρόμπερτς 8, Χοτζ 12 (4).

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Άντζιτς): Στιούαρτ 15, Ρόμπινσον 18, Τζόουνς 2, Ράντοβιτς 10 (1), Νίκολιτς 6, Γκλας, Μπλάζιτς 19 (1), Μπέρινγκερ 4, Γκέμπεν 6, Πρέπιλιτς, Ογκμπέιντε, Ντανέου 2.