Μπάσκετ: Κρίμα για τον Ηρακλή, πάλεψε μέχρι τέλους αλλά ηττήθηκε στο θρίλερ από τον Πανιώνιο (βίντεο)

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έγινε η δεύτερη, που μετά τον Μίλωνα, πήρε το εισιτήριο για την Basket League χάρη στη νίκη της με 75-70

19/05/2024 18:31

Ελένη Τσαλκατίδου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές εναλλαγές στο σκοράρισμα, ο Πανιώνιος έγινε η δεύτερη ομάδα που θα ακολουθήσει τον Μίλωνα στη Basket League, μετά τη νίκη του με 75-70 επί του Ηρακλή. Έτσι, δύο ομάδες από την ίδια γειτονιά τη νέα χρονιά θα βρίσκονται στα μεγάλα σαλόνια, με τον Πανιώνιο να επιστρέφει μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι κυανόλευκοι είχαν την αμέριστη συμπαράσταση 2.000 και πλέον φιλάθλων τους, οι οποίοι ταξίδεψαν αυθημερόν από τη Θεσσαλονίκη, προκειμένου να βρεθούν κοντά στην αγαπημένη τους ομάδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τους κυανέρυθρους, ωστόσο, να πατούν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 26-14 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι επέστρεψαν δριμύτεροι και με επιμέρους σκορ 11-20 πήραν το πάνω χέρι στο σκοράρισμα με 56-55.

Ακολούθησε μια πραγματική μάχη στην τέταρτη περίοδο, με τον Κακλαμανάκη να πετυχαίνει το πιο κρίσιμο καλάθι κάνοντας το 72-68 στα 27’’ πριν το φινάλε, με τον Μαστρογιαννόπουλο να απαντάει και να μειώνει σε 72-70. Ο τελευταίος έκανε το φάουλ πάνω στον Γκίγκα που με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 73-70, όμως, στην επόμενη φάση ο Μαστρογιαννόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Ο Χάρις με 2/2 βολές έκανε το 75-70 και κάπου εκεί «έσβησαν» οι ελπίδες των κυανόλευκων.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 44-36, 55-56, 75-70.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγιεβιτς 18 (2), Παπαδιονυσίου 3 (1), Αντωνάκης 1, Χάρις 7 (1), Κακλαμανάκης 6, Βουγιούκας 11, Βαφειάδης, Ντέιβις 6, Γκίκας 23 (5).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγέλου): Παπαρέγκας 18 (2), Σοκ 6 (2), Πράπας 2, Μαλέσεβιτς 10, Σπρίντζιος, Κάρι 14, Κώττας 3, Σαρικόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος 13 (1).