Μπάσκετ: Ματσάρα στο Ιβανώφειο με νικητή τον Ηρακλή (βίντεο)

Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 81-78 της Δόξας Λευκάδας στη δεύτερη παράταση

23/12/2023 19:22

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ιβανώφειο, που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, ο Ηρακλής κατάφερε και πήρε τη νίκη με 81-78 κόντρα στην Δόξα Λευκάδας και επέστρεψε έτσι στον δρόμο των επιτυχιών, φτάνοντας στο 8-7 στο τέλος του α' γύρου.

Ο Σαρικόπουλος ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση με το καλάθι που πέτυχε 28’’ πριν το φινάλε, διαμορφώνοντας το 63-63, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Μαστρογιαννόπουλος έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αστοχώντας σε σουτ δύο πόντων.

Έτσι, οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, όπου το άστοχο σουτ του Σοκ και οι δύο άστοχες βολές του Μαστρογιαννόπουλου δεν έδωσαν και πάλι το ροζ φύλλο αγώνα στους κυανόλευκους, με αποτέλεσμα Ηρακλής και Δόξα να οδηγηθούν σε δεύτερη παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Μαστρογιαννόπουλο να ευστοχεί αυτή τη φορά σε τρίποντο 18'' πριν το φινάλε και να κάνει το 81-78, ενώ ο Ντόναλτσον, που ήταν ο κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων, αστόχησε με τη σειρά του σε σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 33-35, 52-52, 63-63 (κ.α.), 69-69 (α' παρ. 81-78.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιαπλές): Τόμπσον 5 (1), Παπαρέγκας 5 (1), Σοκ 12 (3), Πουλιανίτης 10, Προίσκος 6 (2), Μερμίγκης 4, Σπρίντζιος 5 (1), Κώττας 4, Σαρικόπουλος 12, Μαστρογιαννόπουλος 18 (2).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντόναλτσον 21 (4), Ερμείδης 13 (1), Γοργονής 4, Ναούμης 2, Σαχπατζίδης 13 (1), Σκουλίδας 5 (2), Ευσταθιάδης 11 (1), Βουλγαρόπουλος 7.